Źródła Światła, Sterowanie Oświetleniem, Oświetlenie Ogrodu
User avatar
GTV
Posts: 34

oszczędności

Postby GTV » 30 Apr 2017, 7:33

Wymiana technologii domowego oświetlenia może budzić obawy, przede wszystkim kosztowe. Niepotrzebnie! Bo choć źródła LEDedowe są nieco droższe od tradycyjnych, szybko odczujemy różnicę w wysokości rachunków za energię elektryczną, która zrekompensuje nam nakłady poniesione na zakup lamp LED. Jeśli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na wymianę punktów świetlnych we wszystkich pomieszczeniach, zacznijmy od tych, które generują największe koszty. Mowa tu o kuchni, jadalni oraz salonie, w których spędzamy relatywnie najwięcej czasu - światło włączone jest w nich najdłużej i wymaga dużej mocy.

A co z przedpokojem, spiżarnią oraz korytarzami, których potrzeba oświetlenia jest tylko chwilowa? To dość newralgiczne obszary, gdyż ich oświetlenie generuje najwięcej niepotrzebnych kosztów. Z uwagi na częsty brak dostępu do naturalnego światła, doświetlenie takich miejsc wymagane jest praktycznie o każdej porze dnia, niezależnie od pory roku. Są to jednak bardzo krótkie okresy, po których światło powinno być wyłączane niemalże z automatu. A któż z nas o tym pamięta? W takich sytuacjach warto zastanowić się nad automatycznym rozwiązaniem, jakim są czujniki ruchu, będące podstawowym elementem inteligentnego systemu oświetlenia. Ich zastosowanie to nie tylko wygoda, ale znaczne oszczędności energii elektrycznej, gdyż światło włączane jest jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy i automatycznie wyłączane.
User avatar
GTV
Posts: 34

Re: oszczędności

Postby GTV » 30 Oct 2017, 21:53

W pomieszczeniach, które oświetlamy sporadycznie – i w których czasem zdarza nam się zostawić zapaloną żarówkę – przedpokój, garderoba czy korytarz - warto rozważyć zainstalowanie czujników ruchu, które włączą światło jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy i automatycznie wyłączą je, gdy przestanie być potrzebne. Warto również rozważyć zakup plafonier z wbudowanym czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i prostsze w montażu, a czujnik wbudowany w plafonierę jest tak samo funkcjonalny jak sensor montowany osobno, np. posiada regulację natężenia światła i czasu załączenia/czasu zwłoki.
User avatar
GTV
Posts: 34

Re: oszczędności

Postby GTV » 30 Nov 2017, 22:35

Tradycyjną żarówkę o mocy 90W możemy z powodzeniem zastąpić źródłem światła LED o mocy 15W, które emitować będzie strumień świetlny 1320lm. A to oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i większe oszczędności. Dodatkowo częste włączanie i wyłączanie diod LED nie skraca ich żywotności i – w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek - świecą z pełną mocą tuż po włączeniu. Nowoczesne źródła światła większość pobieranej energii zamieniają na światło, a nie na ciepło – nie nagrzewają się więc tak, jak „stare” żarówki.

Return to “Oświetlenie dla domu”