LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
15 lut 2013 / LEDNEWS.PL /

LED zdominuje nieuchronnie rynek oświetleniowy

Przewiduje się, że światowy popyt na oświetlenie będzie wzrastał o 12.3 procent rocznie osiągając w 2016 roku przychód 78.3 miliardów USD. Impulsami do takiego wzrostu są nowe przepisy unijne zmierzające do wycofania oraz zakazu produkcji i sprzedaży oświetlenia żarowego, a także rozwój coraz bardziej wydajnych technologii oświetleniowych. Zdecydowanie najszybsze globalne zyski rynkowe wśród wszystkich głównych segmentów rynku oświetleniowego odnotuje sektor LED, którego przychód wzrośnie z 3,57 mld USD w 2011 roku do 23,24 mld USD w 2018 roku.  Oprócz przepisów dotyczących systematycznego eliminowania zarówno żarowych jak i innych nieefektywnych źródeł światła za wzrostem sprzedaży urządzeń oświetleniowych LED stać będą: rosnąca dostępność diod elektroluminescencyjnych w bardziej przystępnych cenach oraz eliminacja technologicznych niedociągnięć w zakresie jakości i rozproszenia światła lamp LED. Szybkie tempo postępu technologicznego i coraz bardziej usprawnione działanie lamp, poskutkuje znacznym obniżeniem kosztów użytkowania LEDów, a tym samym coraz większą ilością aplikacji oświetleniowych, w których stosuje się diody. Przewiduje się, że na skutek podejmowanych przez rządy wielu krajów wysiłków, zmierzających do wycofania z użytku energochłonnych lamp żarowych stosowanych w oświetleniu ogólnym, w najbliższym czasie będzie również rosła sprzedaż energooszczędnych świetlówek kompaktowych (CFL). Jednak w bardziej odległej przyszłości ich sprzedaż zostanie częściowo ograniczona z powodu rosnącej świadomości proekologicznej i zainteresowania bezpiecznym składowaniem zużytych źródeł światła (CFL zawierają rtęć, przez co ich utylizacja jest utrudniona), a także przez współzawodnictwo z LEDami czerpiącymi obecnie korzyści z niższych cen i poprawionej wydajności. Największym rynkiem LED w dalszym ciągu będą Chiny (49% całkowitego popytu na urządzenia oświetleniowe LED do 2016 roku). Niemniej, również Europa powoli staje się jednym z ważniejszych rynków oświetlenia LED. Największą dynamikę wzrostu będzie można obserwować w Europie Zachodniej w krótkim i średnim okresie, natomiast przyspieszenie rozwoju rynku oświetlenia LED w Polsce i krajach Europy Wschodniej nastąpi dopiero w średniej i dłuższej perspektywie.

Podobną do unijnej politykę regulacyjną dotyczącą wycofania nieefektywnych źródeł światła przyjęły, a pewnych przypadkach zaczęły wdrażać, takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Kanada i Australia. W Azji stosowne zmiany w przepisach wprowadza się w: Japonii, Chinach, Korei i na Tajwanie. Wzrost sprzedaży urządzeń oświetleniowych LED powyżej średniej jest przewidywany w Rosji, Meksyku oraz Brazylii. W wielu krajach sprzedaż oświetlenia będzie wspierana przez zachęty finansowe dla producentów i dotacje dla konsumentów na zakup wysoce energooszczędnego oświetlenia.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.