4 lut 2013 / LEDNEWS.PL /

GravityLight: światło dla krajów rozwijających się

Londyńscy projektanci, Martin Riddiford i Jim Reeves, pracujący dla therefore.com, spędzili 4 lata pracując nad projektem lampy zasilanej energią wytworzoną dzięki oddziaływaniu grawitacyjnemu. Swój pomysł autorzy projektu adresują przede wszystkim do mieszkańców krajów rozwijających się, takich jak Indie czy Afryka.

gravity light

Jak to się zaczęło?

Choć trudno w to uwierzyć, ponad półtora miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do elektryczności. Do oświetlenia swoich domostw po zachodzie słońca używają lamp naftowych. Szacuje się, że w rezultacie takiego postępowania 780 milionów kobiet i dzieci wdycha każdego dnia dym stanowiący równowartość dymu pochodzącego z dwóch paczek papierosów. Około 60% dorosłych kobiet staje się niepalącymi ofiarami raka płuc. Opary przyczyniają się ponadto do infekcji oczu i katarakty. Co więcej, niedostatecznie niezabezpieczona, łatwopalna ciecz jest odpowiedzialna za miliony poparzeń rocznie. Spalanie nafty ma również swoje finansowe skutki: na kerozynę potrzebną do oświetlenia domostwa przypada od 10 do 20% domowego budżetu. To finansowa pułapka, która utrzymuje ludzi w permanentnym stanie ubóstwa.  Z obliczeń Riddiforda i Reevesa wynika, że na skutek stosowania nafty do oświetlenia do atmosfery trafiają co roku 244 miliony ton dwutlenku węgla.

GravityLight vs oświetlenie słoneczne

Powszechny pogląd głosi, że odpowiedzią na problemy krajów rozwijających się jest oświetlenie zasilane energią słoneczną. Jakkolwiek istnieje szereg czynników komplikujących sprawę, w tym opłacalność instalacji solarnych. Panele słoneczne wytwarzają elektryczność wyłącznie wtedy, kiedy świeci słońce, a przecież zapotrzebowanie na energię istnieje również po zmroku. Konieczne jest więc stosowanie baterii magazynujących energię, a jej ilość zależy od rozmiaru panelu oraz wielkości baterii, a także tego, jak długo świeciło słońce.

Choć projekty oparte na oświetleniu słonecznym zapewniają obecnie światło tysiącom ludzi z krajów rozwijających się, to ich upowszechnienie jest powolne, ponieważ koszty związane z ich zakupem, instalacją oraz eksploatacją są zbyt wysokie dla ludzi nie posiadających oszczędności. Muszą więc być zakupywane i instalowane przez całe społeczności. 

gravity light

GravityLight jest niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania. Bezakumulatorowa lampka dostarcza światło wykorzystując siłę grawitacji. Urządzenie połączone jest z workiem wypełnionym piaskiem, wodą, kamieniami czy innym ciężarkiem i jest w stanie wytworzyć energię elektryczną, podczas kiedy balast powoli opada w dół. Wygenerowanie energii elektrycznej zajmuje tyle, co podniesienie obciążnika czyli około 3 sekund, a jedno takie naładowanie pozwala na pół godziny świecenia lampy. Dużą wydajność udaje się osiągnąć dzięki zastosowaniu energooszczędnych LEDów. Ponieważ nie istnieją koszty związane z eksploatacją urządzenia, oprócz początkowego niskiego kosztu związanego z jego zakupem, GravityLight ma potencjał wydźwignięcia ludzi z ubóstwa, pozwalając im na wykorzystanie zaoszczędzonych pieniędzy na zakup bardziej zaawansowanych systemów oświetleniowych solarnych w przyszłości. Co więcej, brak konieczności stosowania baterii eliminuje problem związany z ich utylizacją, a tym samym zanieczyszczeniem  środowiska. 

Ty też możesz pomóc

Lata trudu opłaciły się i lampa jest obecnie gotowa do produkcji. Jej projektanci  planują wykonanie tysiąca takich urządzeń, potrzebują jednak pomocy internautów, polegającej na finansowym wsparciu, które umożliwi rozpoczęcie masowej produkcji i dystrybucji GravityLight. Do tej pory, dzięki platformie Indiegogo udało się zebrać ponad 133 tys. dolarów. Koszt produkcji pojedynczego egzemplarza wynosi obecnie ok. 10 dolarów, ale twórcy mają nadzieję zmniejszyć go nawet o połowę. Pierwsze lampy trafią do krajów takich jak Liberia, gdzie dostęp do elektryczności posiada zaledwie 0,5 procent ludności.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium