25 sty 2013 / Philips /

Częstochowa modernizuje oświetlenie ulic

Władze miasta podjęły decyzję o rozpoczęciu programu pilotażowego LED w ramach przeprowadzonej wspólnie z Tauron Dystrybucja modernizacji oświetlenia w mieście.

Częstochowa jest kolejnym miastem w kraju, które zdecydowało się na wykorzystanie technologii LED do oświetlenia przestrzeni publicznej. Przy ul. Wolności i al. Kościuszki zostało zamontowanych 131 opraw LED-owych firmy Philips, które przyniosą miastu wymierne oszczędności i poprawią komfort jego mieszkańców.

trzebielino oświetlenie LED

Nowe oprawy oświetleniowe LED są wyposażone w indywidualny układ redukcji strumienia świetlnego w celu dopasowania pracy opraw do indywidualnych potrzeb miejsca instalacji.

Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ oświetlenie LED jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców. Białe światło LED sprawia, że po zmroku rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów staje się łatwiejsze, co wpływa na bezpieczeństwo pieszych i kierowców – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Finansowanie z oszczędności

Modernizację oświetlenia w Częstochowie przeprowadzono w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności, wygenerowanych dzięki zmniejszeniu rachunków za zużytą energię. Taki system finansowania daje nie tylko możliwość wymiany oświetlenia na bardziej nowoczesne i ekologiczne, ale również generowania dalszych oszczędności, po spłacie inwestycji.

W Częstochowie, gdzie jest zamontowanych ponad 22 tys. opraw ulicznych o mocy 3 400 KW, opłaty za energię wynoszą obecnie ok. 6,2 mln złotych rocznie. W przypadku gdyby jednorazowo przeprowadzić wymianę wszystkich opraw na oprawy w technologii LED rachunek za energię mógłby się zmniejszyć nawet o 35%.

Rewolucja LED w Polsce

Coraz więcej samorządów w ramach szukania oszczędności decyduje się na modernizację oświetlenia. Jeden z pierwszych projektów wdrożenia oświetlenia drogowego LED w Polsce miał miejsce w Krakowie, gdzie zdemontowano przestarzałe oprawy sodowe i zastąpiono je lampami LED. Nowoczesne oświetlenie wprowadzono również m.in. w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Lublinie, Łodzi, Gdańsku i Olsztynie. Tego typu modernizacja jest jednak dostępna nie tylko dla średnich i dużych miast. Przykładem może być gmina Trzebielino, która jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED.

tabela symulacji LED

Przyszłość oświetlenia w Polsce będzie opierać się na technologii LED i białym świetle – mówi Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Polska. – Jednak obecnie tylko 5 proc. opraw oświetlenia ulicznego ulega wymienianie w ciągu roku. Przy tym tempie transformacja zajmie ok. 20 lat. Oznacza to niewykorzystanie ogromnych możliwości zarówno z punktu widzenia zmniejszenia kosztów dla gmin, jak i pozytywnego wpływu na środowisko, dzięki redukcji zużycia energii i zmniejszenia emisji CO2. Szacujemy, że przy zastosowaniu aktualnie dostępnych technologii można ograniczyć roczne zużycie energii elektrycznej na oświetlenie dróg, ulic i miejsc publicznych w Polsce o około 400 mln zł w ciągu roku.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium