22 sty 2013 / LEDNEWS.PL /

Pierwszy na świecie biały ciepły LED

Naukowcy z University of Georgia dokonali przełomu w tworzeniu białych LED, wykorzystujących do emisji ciepłego światła pojedynczy materiał luminescencyjny oraz pojedyncze źródło światła.

Jeden z naukowców pracujących nad projektem, Zhengwei Pan, profesor na wydziale fizyki w UGA Franklin College of Arts and Sciences oraz College of Engineering, tak skomentował wynik badań na stronie uniwersytetu UGA: Białe LED-y, stosowane obecnie przede wszystkim w latarkach i oświetleniu samochodowym, charakteryzują się niebieskawym, zimnym światłem, którego ludzie nie lubią, zwłaszcza w pomieszczeniach. Nasz materiał zapewnia ciepłą temperaturę barwową odznaczając się przy tym znakomitym odwzorowaniem kolorów, czego nie potrafi żaden LED oparty na pojedynczym materiale.”

white LED

Na zdjęciu Zhengwei Pan, (w środku) trzyma prototyp tego, co nazywane jest pierwszą na świecie LED emitującą ciepłe białe światło. Obok biorący udział w projekcie - Feng Liu, (po lewej) i Xufan Li.

Zgodnie ze słowami uczonego, nowe białe LED charakteryzujące się znakomitym współczynnikiem odwzorowania barw (CRI) 85 oraz temperaturą barwową poniżej 4,0000 K spełniają dwa z najważniejszych kryteriów technicznych oświetlenia decydujące o tym, które źródła światła są idealne do oświetlenia wewnętrznego. 

Obecnie do produkcji białych ciepłych LED wykorzystuje się kilka różnych materiałów. Niemniej jednak odpowiedni dobór ich proporcji jest skomplikowany i kosztowny. Ponieważ materiały składowe diod różnie reagują na zmiany temperatury, ich światło nie jest wystarczającej jakości. ”Użycie pojedynczego materiału eliminuje problem związany ze stabilnością koloru, gdyż jego jakość nie zmienia się wraz ze wzrostem temperatury” - wyjaśnia Xufan Li.

Nowy materiał wyprodukowano łącząc niewielkie ilości tlenku europu, tlenku glinu, tlenku baru i grafitu. Całość podgrzano w piecu próżniowym do 1450 stopni Celsjusza. Uzyskany w ten sposób żółty materiał luminescencyjny, po podświetleniu niebieską diodą, daje ciepłe białe światło. Naukowcy zaznaczają jednak, że ich wynalazek wymaga jeszcze znacznych udoskonaleń.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium