18 sty 2013 / LEDNEWS.PL /

Żarówka przyszłości - LED NanoLight

Zespół inżynierów z Uniwersytetu w Toronto zaprojektował lampę o nazwie NanoLight, wytwarzającą taką samą ilość światła co konwencjonalna 100W lampa żarowa (1600 lm) i pobierającą przy tym zaledwie 12W mocy.

NanoLight

Wysoce wydajna żarówka LED zapewnia żywotność na poziomie 30 tysięcy godzin, co oznacza, że przy używaniu jej przez 5 godzin dziennie lampa będzie świecić przez około 16 lat. Unikalny wzór urządzenia eliminuje wyciek energii w postaci ciepła i umożliwia równomierne rozproszenie światła we wszystkich kierunkach. Zespół utrzymuje, że żarówka została stworzona od podstaw i nie potrzebuje radiatora zwykle stosowanego w żarówkach LED. Diody LED zostały umieszczone na płytce drukowanej, którą przycięto w niekonwencjonalny sposób, tak aby żarówka odznaczała się doskonałymi właściwościami rozpraszania ciepła i mogła być produkowana niskim kosztem.

Różne warianty LED NanoLight

Zespół pracujący nad NanoLight, wspierany obecnie z funduszu prywatnych ludzi na KickStarterze, zaprezentował do tej pory trzy warianty lampy. Pierwszy z nich to żarówka zużywająca 10W mocy i wytwarzająca światło żarówki 75W, drugi wariant zużywa 12W generując światło odpowiadające światłu produkowanemu przez żarówkę 100W, z kolei trzeciemu wariantowi w jakiś sposób udaje się być bardziej wydajnym przy poborze takiej samej ilości energii co drugi wariant, ale świeci jaśniej.

NanoLight

NanoLight

NanoLight

Cena lampy jest obecnie jednak bardzo wysoka i wynosi 50 dolarów, czyli ponad 150 złotych. Pomysłodawcy obiecują jednak, że w przyszłości wprowadzą do sprzedaży nieco tańsze modele, np. 10W w cenie 30 dolarów.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium