LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
2 lis 2012 / Trilux Polska /

Oświetlenie: trendy rynkowe i najnowsze rozwiązania

Jakie rozwiązania oświetleniowe są poszukiwane przez klientów, co nas czeka w niedalekiej przyszłości?

Komentarza udziela Filip Gabryelczyk, ekspert oświetlenia z firmy Trilux Polska Sp. z o.o.

Do najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w oświetlaniu powierzchni sklepów należą technologie oparte o źródła światła takie, jak: świetlówki, metalohalogenki, diody LED, a także tzw. biała soda. Branża oświetleniowa rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Opracowanie innowacyjnych technologii pozwala na tworzenie uniwersalnych, bardziej wydajnych, a przede wszystkim energooszczędnych systemów, wykorzystujących źródła nowej generacji. Mimo, że technologia LED stanowi istotny trend w oświetleniu, równie prężnie rozwijane są inne segmenty, jak chociażby nowe źródła metalohalogenkowe czy układy zapłonowe do świetlówek o podwyższonej trwałości. Mówiąc o oprawach oświetleniowych wyposażonych w LED, nie mamy na myśli pasków LEDowych – jak większość klientów zwykła kojarzyć te źródła – tylko profesjonalne rozwiązania, bazujące na diodach wysokiej mocy. Dobrze sprawdzają się nie tylko na korytarzach biurowców, ale także jako oświetlenie akcentowe np. w sklepach. Systemy te różnią się między sobą ceną. Klienci z branży retail poszukują przede wszystkim rozwiązań energooszczędnych, między innymi dlatego często decydują się na oprawy LED.

Wielu przedstawicieli branży uważa, że przyszłość oświetlenia będzie skupiała się na technologii LED – przede wszystkim ze względu na coraz większą ich wydajność i trwałość (łatwiejsza i mniej kosztowna konserwacja związana z brakiem konieczności wymiany źródeł światła w długim okresie czasu). Czynnikami determinującymi wybór technologii oświetleniowej są budżet, który możemy przeznaczyć na wyposażenie, charakter lokalu oraz grupa oferowanych w nim produktów. Nie zawsze oprawy LED są najlepszym rozwiązaniem. Wykorzystanie ich będzie się opłacać tylko wtedy, gdy zastosujemy je w odpowiednich miejscach i w przemyślany sposób. W wielu przypadkach lepszy efekt daje połączenie kilku rodzajów oświetlenia niż samych rozwiązań ledowych lub konwencjonalnych. Opłaca się to również pod względem ekonomicznym - oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę cały okres użytkowania danej instalacji, a nie tylko wartość początkową zakupu produktu. Powodzeniem w branży cieszą się także systemy np. z użyciem źródeł metalohalogenkowych, zwłaszcza że wciąż często są wydajniejsze od LEDów przy dużo niższej cenie zakupu. Ponadto w sklepach wykorzystywane są systemy szybkiego montażu tworzące linie świetlne (oparte na świetlówkach). Możemy zobaczyć je przede wszystkim w sklepach wielkopowierzchniowych takich jak: Lidl, Media Expert, KIK. Oczywiście także w przypadku linii świetlnych pojawiają się konkurencyjne produkty LED. Przykładem może być nowy system szybkiego montażu Trilux Coriflex. W mniejszych lokalach możemy zobaczyć rozwiązania, bazujące na lampach metalohalogenkowych np. w branży odzieżowej czy salonach meblowych.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.