13 lut 2012 / Samsung /

Samsung zainwestuje w OLED rekordowe 41 mld dolarów

samsung logo

We wtorek Samsung Group, w którego skład wchodzi m.​in. Samsung Electronics Co, poinformował, że zwiększa skalę inwestycji przewidzianych na rok 2012 do rekordowej kwoty 41,4 mld dolarów. Decyzja może jeszcze bardziej zwiększyć przewagę południowokoreańskiego konglomeratu nad poturbowanymi konkurentami. Samsung znany jest z tego, że inwestuje ogromne sumy w nowe technologie zanim zrobią to konkurenci. Obecnie firma chce powtórzyć ten przepis na sukces w przypadku chipów logicznych i wyświetlaczy typu OLED, mimo że globalne perspektywy wydatków na IT skłaniają konkurentów do raczej konserwatywnych wydatków.  Samsung Group, największa grupa kapitałowa w Korei Południowej, nie ujawnił jak dokładnie zamierza wydać 47,8 biliona wonów. Jednak analitycy powszechnie oczekują, że wzrosną nakłady na chipy logiczne i kolejną generację płaskich wyświetlaczy typu OLED.  
- Samsung ma bardzo dobry cash flow i w obszarze nowych technologii może podejmować odważne decyzję – mówi Lee Sun-tae, analityk w NH Investment & Securities. – Żadna inna firma nie inwestuje na taką skalę. W ten sposób Samsung znajduje nowe źródła przychodów i powiększa swoją przewagę na rywalami. We wtorek grupa poinformowała również, że w tym roku zatrudni rekordową liczbę nowych pracowników – w sumie 26 tys. osób. W zeszłym roku – czasie, kiedy dziesiątki tysięcy osób w sektorze finansowym trafiało  na bruk z powodu trudnej sytuacji na rynkach – Samsung zatrudnił 25 tys. nowych pracowników. W sumie liczba etatów w firmie sięga ok. 350 tys. Inwestycje obejmą bardzo wiele obszarów – od budowy fabryk przez badania i rozwój po akwizycje i zatrudnienie. Z komunikatu wynika, że wartość inwestycji kapitałowych Samsunga wyniesie 31 bilionów wonów – 11 proc. więcej niż w zeszłym roku.  Około 25 bilionów wonów (80 proc. inwestycji kapitałowych) przypadnie na Samsung Electronics – największą firmę technologiczną świata pod względem przychodów. Według analityków większość pochłonie zwiększanie potencjału w obszarze chipów sytemowych i ekranów OLED. Inwestycje w rozwój chipów systemowych, m.​in. procesory mobilne i sensory wykorzystywane w smartfonach, tabletach i aparatach mogą po raz pierwszy przegonić wydatki na chleb powszedni firmy – kości pamięci. Ich skala może sięgnąć 7,5 biliona wonów, czyli 1 bln więcej niż w przypadku kości pamięci. Inwestycje w OLED prawdopodobnie wzrosną do 7 bln wonów z 5 bln zanotowanych w zeszłym roku. Resztę pochłoną ekrany LCD, akumulatory oraz ekrany LED. Samsung Electronics wytwarza procesory mobilne do iPhone’ów i iPadów produkowanych przez Apple, oraz własnej linii urządzeń mobilnych pod marką Galaxy. Spółka Samsung Mobile Display odpowiedzialna za wyświetlacze jest niemal monopolistą na rynku ekranów OLED, które na obecną chwilę wykorzystuje się w najnowocześniejszych mobilnych gadżetach, a które w przyszłości mogą zastąpić w telewizorach matryce LCD. Według firmy badawczej DisplaySearch, wpływy ze sprzedaży matryc OLED mają do 2018 r. przekroczyć kwotę 20 mld dolarów i odpowiadać za 16 proc. całego rynku matryc. Obecnie udział ten oscyluje w okolicach 4 proc. Plan inwestycyjny został ujawniony dzień po tym, jak Samsung Electronics poinformował w poniedziałek, że jego amerykańska spółka zamierza wyemitować obligacje o wartości ok. 1 mld dolarów. Będzie to pierwsza zagraniczna emisja firmy od ponad dekady i sfinansować ma budowę nowych zakładów produkcyjnych. Samsung nie ujawnił, czy środki posłużą rozbudowie kompleksu produkcyjnego w Austin w Teksasie. To obecnie największa zagraniczna fabryka chipów Samsunga, która produkuje głównie na potrzeby Apple. Koreańczycy zwykle finansują swoje inwestycję ze środków własnych i na koniec września mieli w kasie ok. 22 bln wonów gotówki. Według wstępnych szacunków, w czwartym kwartale firma miała zanotować rekordową wielkość zysku operacyjnego – 5,2 biliona wonów.  

RÓŻNICE W STOSUNKU DO RYWALI 
Rekordowe wydatki, większe o 12 proc. od 42,8 bln wonów wydanych w zeszłym roku, będą miały miejsc w roku, w którym największy krajowy rywal – koncern LG – podjął decyzję o redukcji inwestycji o 3 mld dolarów z powodu niepewnej sytuacji na globalnych rynkach. LG Electronics i LG Display są częścią LG Group.  LG Display, które rywalizuje z Samsungiem o tytuł największego producenta płaskich wyświetlaczy i również intensywnie inwestuje w technologie OLED, planuje wydać w tym roku ok. 4 bln wonów – mniej więcej tyle, co zeszłym roku i ok. połowy tego, co Samsung. Największe firmy japońskie – Sony Corp, Toshiba Corp, Hitachi Ltd i Sharp Corp – zamierzają zainwestować w sumie 1,3 bln jenów (16,6 mld dolarów) w bieżącym roku fiskalnym, kończącym się w marcu. To mniej niż suma wydatków kapitałowych Samsunga w 2011 r. w kwocie 27,9 bln wonów. Samsung Group składa się z ok. 80 firm. Działalność biznesowa grupy obejmuje m.​in. usługi finansowe, budownictwo, stocznie, usługi medyczne i elektronikę użytkową. Przychody całego koncernu stanowią ok. 20 proc. produktu krajowego brutto Korei Południowej. Notowania Samsung Electronics, największej firmy technologicznej w Azji pod względem wartości rynkowej, zakończyły wtorkową sesję 0,6-procentowym wzrostem – mniejszym niż indeks szerokiego rynku, który zyskał 1,8 proc. Samsung ma obecnie wartość ok. 144 mld dolarów, a w całym zeszłym roku zwiększyła się ona o 11,5 proc.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium