LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
18 gru 2011 / Osram /

OLED firmy Osram osiąga rekordową wydajność

Naukowcy z Osram opracowali elastyczną technologię paneli OLED, osiągających skuteczność świetlną 32lm/W przy jasności 1000cd/m². Firma utrzymuje, że jest to rekordowa wartość, która czyni panel najbardziej wydajnym na świecie oświetleniem tego typu. Elastyczny OLED firmy Osram powstał w ramach projektu TOPAS 2012 – sponsorowanego przez niemiecki rząd. Poza Osram w projekcie udział biorą firmy BASF, Philips i Aixtron. TOPAS 2012 to akronim utworzony z angielskiego wyrażenia "Thousand-lumen Organic Phosphorescent devices for Applications in lighting systems", które wyraża cel projektu - stworzenie wysokowydajnych rozwiązań oświetleniowych OLED. Jest kontynuacją projektu OPAL 2008 (Organic Phosphorescent Area Light) w ramach długofalowego programu OLED 2015, powstałego z inicjatywy niemieckiego ministerstwa edukacji i badań naukowych. Partnerzy konsorcjum pracując nad rozwijaniem innowacyjnych materiałów, komponentów i urządzeń do produkcji nowoczesnych systemów oświetleniowych OLED mogą korzystać z owoców wspólnego rozwoju. W czerwcu w ramach TOPAS 2012 powstał biały panel OLED o skuteczności 87 lm/W.

Osram OLED

Nowy projekt OLED wykorzystuje podejście top-emitter, w którym światło emitowane jest przez górę urządzenia, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych sztywnych OLEDów – przez podłoże, które w nowych elastycznych panelach jest odblaskową cienką folią stalową o grubości porównywalnej do kartki papieru (~100 µm). W celu zapewnienia spójności i skalowalności produktu, nowy OLED testowany był na próbkach o dużych powierzchniach przy utrzymywaniu stałej jasności 1000cd/ m².

Osram OLED

W dniach 26-29 października podczas targów mebli i designu Qubique, odbywających się na nieczynnym lotnisku Tempelhof w Berlinie, firma Osram zaprezentowała swoją interaktywną instalację OLED. Wysoka na 6 metrów struktura w kształcie kostki (12x12m) skonstruowana jest z licznych paneli OLED o grubości 2mm umieszczonych w trójwymiarowym interaktywnym wyświetlaczu. Ekran wykorzystuje dźwięk i czujniki ruchu, dzięki czemu reaguje na podejście widza. Instalacja została zaprojektowana przez Simona Brünnera i składa się z 1362 modułów oświetleniowych OLED. 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.