18 gru 2011 / Osram /

OLED firmy Osram osiąga rekordową wydajność

Naukowcy z Osram opracowali elastyczną technologię paneli OLED, osiągających skuteczność świetlną 32lm/W przy jasności 1000cd/m². Firma utrzymuje, że jest to rekordowa wartość, która czyni panel najbardziej wydajnym na świecie oświetleniem tego typu. Elastyczny OLED firmy Osram powstał w ramach projektu TOPAS 2012 – sponsorowanego przez niemiecki rząd. Poza Osram w projekcie udział biorą firmy BASF, Philips i Aixtron. TOPAS 2012 to akronim utworzony z angielskiego wyrażenia "Thousand-lumen Organic Phosphorescent devices for Applications in lighting systems", które wyraża cel projektu - stworzenie wysokowydajnych rozwiązań oświetleniowych OLED. Jest kontynuacją projektu OPAL 2008 (Organic Phosphorescent Area Light) w ramach długofalowego programu OLED 2015, powstałego z inicjatywy niemieckiego ministerstwa edukacji i badań naukowych. Partnerzy konsorcjum pracując nad rozwijaniem innowacyjnych materiałów, komponentów i urządzeń do produkcji nowoczesnych systemów oświetleniowych OLED mogą korzystać z owoców wspólnego rozwoju. W czerwcu w ramach TOPAS 2012 powstał biały panel OLED o skuteczności 87 lm/W.

Osram OLED

Nowy projekt OLED wykorzystuje podejście top-emitter, w którym światło emitowane jest przez górę urządzenia, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych sztywnych OLEDów – przez podłoże, które w nowych elastycznych panelach jest odblaskową cienką folią stalową o grubości porównywalnej do kartki papieru (~100 µm). W celu zapewnienia spójności i skalowalności produktu, nowy OLED testowany był na próbkach o dużych powierzchniach przy utrzymywaniu stałej jasności 1000cd/ m².

Osram OLED

W dniach 26-29 października podczas targów mebli i designu Qubique, odbywających się na nieczynnym lotnisku Tempelhof w Berlinie, firma Osram zaprezentowała swoją interaktywną instalację OLED. Wysoka na 6 metrów struktura w kształcie kostki (12x12m) skonstruowana jest z licznych paneli OLED o grubości 2mm umieszczonych w trójwymiarowym interaktywnym wyświetlaczu. Ekran wykorzystuje dźwięk i czujniki ruchu, dzięki czemu reaguje na podejście widza. Instalacja została zaprojektowana przez Simona Brünnera i składa się z 1362 modułów oświetleniowych OLED. 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium