25 cze 2018 / Tridonic /

Co przyniesie rok 2018 w branży oświetleniowej: Guido van Tartwijk, CEO, Tridonic

Oświetlenie usieciowione otworzy nowe możliwości

Trendy w branży oświetleniowej zawsze miały wpływ na inne dziedziny, a oświetlenie usieciowione otwiera teraz nowe możliwości, szczególnie w sektorze oświetlenia zewnętrznego, obiektów handlowych i biurowych. Przemysł oświetlenia profesjonalnego jest gotowy na przyjęcie Internetu Rzeczy (IoT), a oświetlenie stanie się w przyszłości jego naturalnym wsparciem. Czujniki wbudowane w system oświetleniowy zapewnią nowe możliwości, które rozszerzą ich rolę poza oświetlenie, na zarządzanie powierzchnią, zarządzanie energią, monitorowanie zasobów, monitorowanie zapasów i materiałów eksploatacyjnych i dużo więcej.

Koncepcja budynku inteligentnego jest szczególnie korzystna dla sektora budowlanego i obiektów jednofunkcyjnych, takich jak biura, lotniska, centra handlowe, zakłady opieki zdrowotnej lub obiekty przemysłowe, które można zautomatyzować na różnych poziomach „inteligencji”. Minimalnym wymaganiem stawianym budynkowi inteligentnemu jest to, aby reagował on w sposób doraźny na swoje środowisko – na przykład, przez użycie czujników światła dziennego do sterowania oświetleniem sztucznym, przy czym system reaguje na instrukcje wydane przez zarządcę budynku. Następny etap pozwala budynkowi reagować i uczyć się na podstawie danych zebranych w chmurze z uwzględnieniem predefiniowanych algorytmów. Na trzecim i najbardziej złożonym etapie istnieje pewien poziom autonomii danych, a systemy mogą generować wiedzę i uczyć się automatycznie na podstawie doświadczeń pochodzących z informacji uzyskiwanych z innych obszarów. Przyszłe systemy będą wykrywać anomalie, porównywać je z innymi danymi, co pozwoli im nie tylko rozpoznać nieprawidłowości w działaniu i użytkowaniu budynku, ale także rozpocząć analizę i zaproponować zalecenia optymalizujące działanie.

W Tridonic mocno wierzymy, że światło jest idealną bazą dla Internetu Rzeczy i w 2018 r. zobaczymy w budownictwie trendy zmierzające w tym kierunku. Do 2015 r. oświetlenie stanie się kręgosłupem usieciowionych budynków i miast, dzięki wykorzystaniu zalety jaką jest gęsta infrastruktura zarówno w budynkach jak i w zewnętrznym środowisku miejskim. Systemy oświetleniowe mają już własne zasilanie i wystarczającą przestrzeń wolną do instalacji czujniki, dzięki czemu są idealnym węzłami do przechwytywania i dystrybucji danych. W związku z tym, jesteśmy pierwszą firmą oświetleniową, która opracowuje przyszłościową otwartą platformę sprzętową i programową, która bezproblemowo połączy infrastrukturę oświetleniową ze środowiskiem IP.

Guido van Tartwijk, CEO, Tridonic

 

Guido van Tartwijk, CEO, Tridonic

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium