5 lis 2017 / GTV /

Dodaj pracownikom energii do działania!

Wpływ światła na nasze samopoczucie jest oczywisty dla wszystkich, którzy muszą wstać do pracy w pochmurny, jesienny poranek. Wizja kolejnych ośmiu godzin przy biurku w źle oświetlonym pomieszczeniu i konieczność wypełniania obowiązków zawodowych nie nastraja wtedy zbyt optymistycznie. A przecież odpowiednio zaprojektowane i zrealizowane oświetlenie może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, koncentrację i wydajność w pracy.

Przestrzeń biurowa od wielu lat przechodzi metamorfozę – trwa ewolucja biur typu open space w poszukiwaniu większej efektywności pracowników, a pracodawcy sprawdzają wciąż nowe rozwiązania zwiększające wydajność pracy. Na ostateczny efekt wpływa wiele czynników, ale odpowiednie oświetlenie biura jest jednym z kluczowych.

Profesjonalne oświetlenie biurowe z panelami LED PRINCE firmy GTV

W świetle przepisów

Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie praca przy monitorach komputerów wymaga oświetlenia blatu biurka na poziomie 500 luksów, a przy kreśleniu technicznym – 750 luksów. Należy również unikać zbyt dużych różnic w oświetleniu pomieszczenia – nasz wzrok nie jest bez przerwy skupiony jedynie na ekranie czy klawiaturze. 

Jednak w strefie pracy biurowej istotne jest nie tylko natężenie światła, ale i jego jakość: współczynnik oddawania barw, brak olśnień i kontrastów czy równomierność oświetlenia. – Monitory komputerów powinny być ustawione tak, by nie pojawiały się na nich odblaski i obrazy opraw oświetleniowych. Równomierne, rozproszone światło redukujące nadmierne kontrasty można uzyskać stosując oświetlenie pośrednie, odbite od powierzchni sufitu lub ścian. Męczący wzrok efekt olśnienia pozwoli wyeliminować jasna i matowa powierzchnia mebli. Przy bardziej wymagających, technicznych czynnościach warto doświetlić przestrzeń roboczą za pomocą lampki biurkowej. Pamiętajmy również, by oświetlenie biurowe jak najpełniej wykorzystywało światło naturalne – zaleca Mateusz Strzałkowski, Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie GTV.

W oświetleniu przestrzeni biurowej doskonale sprawdzą się źródła światła o neutralnej białej barwie, które pozytywnie wpłyną na poziom skupienia i gotowości do działania. Aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt ciemne i przytłaczające, natężenie oświetlenia sufitu musi być równe 30%, a ścian – 50% natężenia oświetlenia na przeciętnej powierzchni roboczej. Warto również pamiętać, by światło charakteryzowało się jak najlepszym wskaźnikiem oddawania barw – jego minimalna wartość w pomieszczeniach biurowych to 80.

Oświetlenie nie musi być tylko funkcjonalne

Dobór odpowiednich systemów oświetleniowych zapewnia optymalne warunki do pracy w pomieszczeniach biurowych oraz zwiększa jej komfort. Jednak poza efektywnością w oświetleniu biurowym liczy się również jego design, wpływający na ogólny odbiór całości pomieszczeń, a tym samym na prestiż i renomę firmy.

Nowoczesne i eleganckie panele LED PRINCE to niebanalna propozycja do wnętrz biurowych, zarówno open space, jak i sal konferencyjnych czy gabinetów. Ich obudowa wykonana jest ze stopu aluminium, dzięki czemu doskonale odnajdzie się w nowoczesnych aranżacjach. Dodatkowo minimalistyczną stylistykę podkreśla przypominający mleczne szkło panel z tworzywa sztucznego. Zastosowanie opraw o podobnej stylistyce we wszystkich pomieszczeniach biurowych, łącznie z ciągami komunikacyjnymi, wprowadza do wnętrza wrażenie ładu i harmonii. Możliwość wyboru spośród najpopularniejszych wielkości: 60x60cm, 30x120cm czy 30x60cm gwarantuje łatwe dopasowanie do każdego wnętrza. Całość wygląda bardzo nowocześnie, nadając pomieszczeniu ekskluzywnego charakteru – poleca Mateusz Strzałkowski.

Swobodę aranżacyjną zapewnia również szeroki wybór sposobów montażu – podtynkowy: w suficie modułowym lub podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych, natynkowy lub zwieszany. Panele LED PRINCE to również kąt świecenia 120°, duży wybór mocy (24W, 36W, 40W, 45W, 52W), a tym samym możliwość dostosowania strumienia świetlnego do własnych potrzeb (od 1900 do 4000lm). Niski pobór mocy i duża wytrzymałość (IP 44) gwarantują oszczędność i brak zapotrzebowania na częste prace konserwacyjne.

Przestrzeń biurowa to miejsce pracy, ale zarazem pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy łączy wymagania określone w przepisach i normach z podstawowymi potrzebami każdego pracownika. Z panelami LED PRINCE kompromis miedzy efektywnością pracownika i efektownością wystroju nie będzie już konieczny.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium