22 wrz 2017 / Lux Magazyn /

Sklepy przyciągają klientów dzięki inteligentnemu oświetleniu LED

Oświetlenie od dawna stanowiło ważne narzędzie w rękach osób aranżujących wnętrza handlowe, jednak w ostatnich latach, za sprawą techniki diod świecących LED, pojawiły się całkowicie nowe, wcześniej niedostępne możliwości wykorzystania światła do promocji sieci handlowych, marek towarowych i zwiększania sprzedaży przy niskich kosztach eksploatacji instalacji oświetleniowych.

Oszczędne, trwałe i niezawodne

Systemy oświetlenia obiektów handlowych charakteryzują się długim czasem eksploatacji. Wnętrza sklepowe są oświetlane przez cały czas prowadzenia działalności, czyli także w dzień. Może to stanowić ważny składnik kosztów stałych działania takich obiektów. Podstawową cechą przemawiającą za zmianą tradycyjnego oświetlenia na system oświetleniowy LED jest zatem fakt, że charakteryzuje się on bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej, a w dodatku wyjątkowo wysoką trwałością i niezawodnością, co w dużym stopniu eliminuje konieczność obsługi i konserwacji.

Białe światło o doskonałym oddawaniu barw lub kolorowe akcenty

Źródła światła LED lub kompletne oprawy oświetleniowe ze zintegrowanymi diodami LED mogą dostarczać przede wszystkim światło białe. Ważną cechą techniki LED jest możliwość uzyskania światła białego o jednym z trzech odcieni charakteryzowanych przez wartość parametru temperatury barwowej. Może być to światła ciepło-białe 2700 – 3300 K, białe (neutralne) 3300 – 5000 K lub zimno-białe (dzienne) powyżej 5000 K. Niezależnie od wartości temperatury barwowej każde światło białe LED charakteryzuje się bardzo wiernym oddawaniem barw oświetlanych przedmiotów .

We wnętrzach handlowych zastosowanie może też znaleźć barwne oświetlenie dekoracyjne LED, które może zapewnić praktycznie dowolny kolor z możliwością płynnej zmiany barw.

Do aranżacji oświetlenia wnętrz handlowych dostępne są różnorodne oprawy oświetleniowe LED, które dzięki odpowiednim soczewkowym układom optycznym są w stanie zapewnić zarówno efektywne oświetlenie ogólne sal sprzedaży jak i wąskie, skupione wiązki światła do oświetlania poszczególnych stref sprzedaży, a nawet precyzyjnego akcentowania poszczególnych produktów.

Sklepy przyciągają klientów dzięki inteligentnemu oświetleniu LED

Oświetlenie ogólne LED pobudza do działania i daje orientację we wnętrzu

Oświetlenie ogólne spełnia ważną rolę szczególnie w dużych obiektach – centrach handlowych i supermarketach. Oprócz samych wnętrz sprzedażowych znajduje się tam wiele powierzchni komunikacyjnych, specjalne miejsca do organizacji eventów lub wypoczynku pomiędzy zakupami w poszczególnych sklepach. Tu odpowiednie światło może być źródłem ożywczej atmosfery, która sprawi, że nawet zmęczeni klienci poczują się dobrze i nabiorą ochoty i sił do dalszych zakupów, a wspomnienie tej przyjaznej atmosfery przyciągnie ich tutaj po raz kolejny.

Jasne i równomierne oświetlenie ogólne stanowi jednak jeden z największych składników kosztowych, o których obniżenie warto zadbać. Najlepszym sposobem będzie tu zastosowanie oświetlenia LED w postaci linii świetlnych, pojedynczych opraw zwieszanych lub stropowych, opraw typu downlight i tzw. paneli światła dziennego symulujących efekt światła naturalnego w pomieszczeniach bez świetlików dachowych, zwłaszcza jeśli będzie ono współpracować z inteligentnym systemem sterowania.

Akcenty świetlne LED skłaniają do zakupów

Oświetlenie akcentujące powinno być wykorzystane do celowego stworzenia punktów przyciągających szczególną uwagę na trasach poruszania się klientów. Umiejętne wykorzystanie tego narzędzia podkreśli atrakcyjność oferty wybranych towarów, podkreśli ich jakość , a dzięki temu znacznie zwiększy prawdopodobieństwo zakupu. W tym przypadku konieczne jest oświetlenie punktowe, które również można zrealizować przy pomocy opraw oświetleniowych LED – wąskostrumieniowych projektorów szynowych, downlightów o regulowanym kierunku świecenia, opraw liniowych o asymetrycznym rozsyle światła lub opraw zwieszanych. Oprawy LED obniżą koszty w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia wysokoprężnymi lampami metalohalogenkowymi lub żarówkami halogenowymi. Przyniosą też dodatkową korzyść w postaci zmniejszenia ilości wydzielanego ciepła i eliminacji promieniowania UV, które mogże negatywnie oddziaływać na oświetlane produkty.

Niezmącona biel i intensywne kolory towarów dzięki oświetleniu LED

Białe światło LED charakteryzuje się jasnością i wiernym oddawaniem barw oświetlanych towarów. Przynosi doskonałe rezultaty zarówno w ogólnym oświetleniu przestrzeni sklepu, jak i przy indywidualnej ekspozycji towarów. Najnowsze rozwiązania techniczne oświetlenia LED wykorzystują wiedzę o mechanizmach postrzegania obiektów i otoczenia, w których niezwykle istotne znaczenie ma podświadoma reakcja emocjonalna na kolor będąca efektem oddziaływania konkretnego widma światła. Najbardziej zaawansowane moduły LED, dzięki specjalnemu widmu promieniowania, doskonale podkreślają niezmąconą biel oświetlanych przedmiotów. Jednocześnie wyraźny kontrast poprawiający postrzeganie barw zimnych i ciepłych perfekcyjnie podkreśla głębię pozostałych kolorów. W takim oświetleniu czysta biel powierzchni pozbawiona jest kremowego odcienia pojawiającego się we wnętrzach oświetlonych światłem ciepło-białym, a pozostałe kolory są intensywne i nasycone.

Dedykowane widmo światła LED dla specjalnych produktów spożywczych

Światło białe może charakteryzować się nie tylko różnymi odcieniami bieli – ciepłym, neutralnym lub dziennym, ale także różnym składem widmowym. Ta cecha może być wykorzystywane do umiejętnego podkreślania koloru i atrakcyjnego wyglądu pewnych towarów, zwłaszcza świeżych produktów spożywczych. Obecnie dostępne jest już białe oświetlenie LED w wersjach specjalnych, które pomaga w optymalnym doborze światła w zależności od rodzaju eksponowanego towaru tak, aby podkreślić jego naturalne barwy. Pozwala to nadać wspaniały wygląd świeżym rybom, wędlinom i mięsu, podkreślić żywe barwy owoców, warzyw, serów i rumianej skórki pieczywa, zachęcić do zakupu butelki wina.

Atrakcyjny wygląd świeżych produktów spożywczych można przedłużyć dzięki LED

Artykuły spożywcze narażone na utratę świeżości, np. mięso i wędliny, są otaczane szczególną dbałością o właściwe warunki przechowywania i ekspozycji. Jednak mimo przechowywania w ladach chłodnicze, nawet w pełni świeże produkty tracą z czasem swój atrakcyjny wygląd na skutek przebarwień powstających w wyniku niewłaściwego oświetlenia. Specjalne oświetlenie LED może skutecznie wyeliminować ten problem. Dzięki zoptymalizowanemu widmu światła spowalnia ono proces przebarwień, a nie tylko zmniejsza ich widoczność. Świeży wygląd mięsa i wędlin może być zachowany przez dłuższy czas przy równoczesnym obniżeniu intensywności światła.

Inteligentne systemy oświetlenia zwiększają oszczędności energii

Oświetlenie tradycyjne w wielkich supermarketach stanowi przeciętnie około 25 proc. kosztów zużywanej energii elektrycznej. Zmiana konwencjonalnego oświetlenia na system oświetleniowy LED może zmniejszyć te koszty o 40 proc. jednak to nie koniec współczesnych możliwości. Dzięki inteligentnym systemom automatycznego przyciemniania oświetlenia LED w miarę dostępności światła dziennego, zarządcy supermarketów mogą osiągnąć dodatkowe niebagatelne oszczędności energii w wysokości 35 proc. przy zachowaniu wysokiego komfortu widzenia. Dotyczy to szczególnie sklepów, w których znajdują się duże okna lub świetliki dachowe. Nowoczesny system sterowania współpracujący z czujnikami światła dziennego, może automatycznie przyciemniać lub rozjaśniać oświetlenie LED w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety doskonałego światła naturalnego oszczędzając przy tym energię na oświetlenie sztuczne. Współpraca z czujnikami obecności w strefach przeznaczonych dla pracowników zapewnia dalszą oszczędność energii. Specjalne oprogramowanie systemu pozwala na precyzyjny dobór odpowiedniego oświetlenia w zależności od pory dnia i roku. Sterowanie umożliwia także czasową regulację natężenia światła, np. zwiększenie poziomu oświetlenia w godzinach największego ruchu i zmniejszenie poza godzinami szczytu lub w porach uzupełniania towaru.

Sklepy jeszcze bardziej inteligentne dzięki pozycjonowaniu wykorzystującemu siatkę opraw LED

Niezwykłą innowacją, która zdobywa sobie uznanie na świecie, są inteligentne sklepowe systemy pozycjonowania wykorzystujące oprawy oświetleniowe LED (ang. LED Based Indoor Positioning), które dzięki współpracy opraw z nawigacją GPS ułatwiają klientom dokonanie potrzebnych zakupów, a sprzedawcom daje możliwość zwiększenia sprzedaży i podwyższenia lojalności kupujących dzięki dostarczaniu im profilowanych informacji i rabatów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. W takim systemie oprawy oświetleniowe LED zintegrowano z czujnikami obecności, modułami łączności GPS i oprogramowaniem komputerowym, które lokalizuje aktualne położenie smartfonu klienta z dokładnością do mniej niż 0,5 m i za pośrednictwem zainstalowanej w nim aplikacji przekazuje informacje i oferty specjalne właściwe dla obszaru sklepu, w którym się znajduje. System może także pełnić funkcję osobistego doradcy i sklepowego przewodnika dla klientów poszukujących produktów kuchni regionalnych lub składników potrzebnych w konkretnym przepisie zaproponowanym przez aplikację.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium