7 lut 2018 / /

Inteligentne oświetlenie domowe

Dom jest zawsze gniazdem do którego wraca się najchętniej. Chcemy by był on komfortowy i nowoczesny. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy domy i mieszkania są nasycone coraz bardziej inteligentną techniką, musimy także dbać o ich oszczędną eksploatację, m.in. pod względem zużycia energii elektrycznej. Podstawą oszczędności mogą stać się nowe inteligentne technologie z rodzaju smart home. Ich wprowadzanie warto rozpocząć od inteligentnego oświetlenia.

Nie tylko oświetlenie ogólne

W poszczególnych pomieszczeniach domu koncentrują się różne funkcje życiowe mieszkańców. Kuchnia to przede wszystkim praca przy przygotowaniu posiłków i ich spożywanie. Salon lub pokój dzienny to spotkania ze znajomymi, posiłki i odpoczynek. Centralnym punktem sypialni jest łóżko i często szafa lub garderoba, natomiast w łazience – lustro. Podstawowym błędem jest użycie w tych wszystkich pomieszczeniach jednolitego oświetlenia ogólnego o stałej intensywności. Prowadzi to do niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej. W większości praktycznych sytuacji warto zróżnicować intensywność światła w poszczególnych strefach wnętrza. W tradycyjny sposób można to zrealizować stosując indywidualne ściemniacze dla każdej lub niektórych lamp. Inteligentne rozwiązanie oświetlenia domowego pozwoli indywidualnie i precyzyjnie ustawić jasność każdej oprawy oświetleniowej, a nawet pojedynczych źródeł światła tak, by maksymalnie zracjonalizować zużycie energii.

Smart home

Sceny świetlne – nastrój na zamówienie

Ważnym elementem inteligentnego oświetlenia domowego jest możliwość wcześniejszego zaprogramowania i odtworzenia w dowolnym czasie, tzw. scen świetlnych, czyli różnorodnych konfiguracji świecenia wszystkich lub wybranych lamp. Można przy tym zaprogramować nie tylko to, które źródła światła będą świeciły, ale także z jaką intensywnością i barwą, jeśli są to lampy kolorowe. Takie sceny mogą być włączone jedną komendą lub automatycznie o zadanej porze. W ten sposób, na żądanie, w łatwy sposób można zmieniać nastrój w pomieszczeniu z atmosfery dogodnej do pracy na relaksującą lub sprzyjającą zabawie z przyjaciółmi. Sceny świetlne mogą być nawet zintegrowane z innymi urządzeniami domu, np. ze sprzętem RTV, roletami okiennymi lub termostatami w grzejnikach.

Technika LED sercem inteligentnego oświetlenia

U podstaw inteligentnego oświetlenia domowego leży rozwój techniki diod świecących LED. Dzięki temu, że te nowoczesne źródła światła są w istocie urządzeniami półprzewodnikowymi, mogą one współpracować z elektronicznymi układami sterowania. Dodając do tego łączność bezprzewodową i wykorzystanie Internetu, a także czujniki ruchu i obecności, uzyskujemy bardzo szerokie możliwości programowania i regulacji.

Smart home

Wyścig w kierunki inteligentnego oświetlenie domowego już trwa

Obecnie na rynku można już znaleźć coraz szerszą ofertę takich inteligentnych źródeł światła i opraw oświetleniowych. Są w niej źródła światła o kształtach i rozmiarach żarówek klasycznych i świecowych, zamienniki reflektorkowych żarówek halogenowych, taśmy świecące oraz coraz szersza gama kompletnych opraw oświetleniowych. Ceny nie należą jeszcze do najniższych, ale stopniowo ulegają obniżce w miarę rosnącej konkurencji. Oferowane są także źródła światła LED, które wprawdzie nie są całkowicie sterowalne w sposób bezprzewodowy, ale przez kilkakrotne szybkie załączanie i wyłączanie zwykłym przełącznikiem pozwalają zmienić odcień światła białego odpowiednio do upodobań użytkownika.

Warto uważnie obserwować ten proces i już dziś zacząć przygodę z inteligentnym oświetleniem w naszym domu, tak byśmy mogli powiedzieć, że to smart home.

Smart home

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.