17 lis 2017 / /

Wpływ światła na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracowników

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i wydajność. Nowoczesne koncepcje oświetleniowe odtwarzają dynamizm naturalnego światła wewnątrz budynku i dają wsparcie pracownikom w miejscu pracy.

Światło jest ważnym synchronizatorem dla naszego wewnętrznego zegara. Aktualne badania potwierdzają, że wiele procesów biologicznych w organizmie człowieka jest sterowanych przez światło. Światło jest także odpowiedzialne za to czy jesteśmy produktywni. Światło dzienne zmienia się w ciągu dnia, szczególnie w zakresie natężenia oświetlenia. Gdy natężenie oświetlenia jest niskie o świcie i zmierzchu, jego temperatura barw zmienia się. Biologicznie efektywne oświetlenie odtwarza te warunki i wspiera ludzkie rytmy dobowe poprzez dopasowanie poziomów natężenia oświetlenia i dynamiczną zmianę jego koloru. Systemy oświetleniowe z automatycznie sekwencjonowanymi ustawieniami nastrojów oświetleniowych mogą poczynić znaczne zmiany w środowisku biurowym, stymulując samopoczucie i zdolność koncentracji pracownika.

Wpływ światła na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracowników

Dobre oświetlenie to lepsze samopoczucie i więcej motywacji

Pełna dynamika światła dziennego nie może zostać osiągnięta w sztucznym oświetleniu. Jednak wiele badań naukowych wskazuje, że oświetlenie, które naśladuje naturę zwiększa nasze samopoczucie i sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani.

Światło wpływa na nasz umysł i samopoczucie, bardziej niż jakimkolwiek inny nośnik. Zarówno światło dzienne jak i sztuczne światło odgrywają kluczową rolę w określaniu stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.

Fakty:

• Regulacja oświetlenia w zależności od pory dnia i roku, a także do indywidualnych potrzeb zwiększa satysfakcję pracownika

• Przyjemne oświetlenie tworzy emocjonalną więź z miejscem pracy i działa motywująco.

•  Lepsze warunki wizualne wpływają na lepszą sprawność widzenia przy biurku

Projektowanie oświetlenia biologicznie efektywnego.

Znaczenie temperatury barwowej światła

Barwa światła jest ważnym kryterium w projektowaniu efektywnego biologicznie oświetlenia. Światło dzienne to białe światło o wysokiej zawartości niebieskiej barwy i temperaturze barwowej co najmniej 5300 kelwinów. Światło takie jest szczególnie efektywne dla stymulacji procesów biologicznych w ciągu dnia. Zalecane źródła światła to świetlówki o odpowiedniej zawartości niebieskiej barwy. Biały LED w temperaturach barwowych pomiędzy 6000 i 8000 kelwinów i składu widmowego pochylonego w kierunku krótkiej długości fali (niebieski) końca widma widzialnego jest również dobrym źródłem biologicznie efektywnego oświetlenia. Ponieważ światło energetyzujące jest wymagane tylko raz dziennie, ciepłe kolory światła (do 3000 kelwinów) należy dostarczyć w godzinach wieczornych, w połączeniu z obniżonym natężeniem oświetlenia.

  • W ciągu dnia korzystaj z opraw LED, których widmo pochylone jest w kierunku krótkiej długości fali (niebieskiej)
  • Korzystaj z ciepłej barwy światła, do 3000 kelwinów, w godzinach wieczornych, w połączeniu z obniżonym natężeniem oświetlenia.

Regulacja oświetlenia w zależności od pory dnia i roku, a także do indywidualnych potrzeb zwiększa satysfakcję pracownika

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium