27 lip 2017 / LEDOLUX POLAND /

Nowe oświetlenie przemysłowe LED vs stare wyładowcze

Systemy inteligentnego oświetlenia przemysłowego LED stopniowo wypierają tradycyjnie stosowane świetlówki liniowe. Głównymi argumentami przemawiającymi za technologią LED są oszczędności wynikające z energooszczędności i dłuższego czasu eksploatacji oraz względy ekologiczne.

Raport „Elektroniki” na temat ekspansji oświetlenia specjalistycznego LED w przemyśle jasno wskazuje na oczekiwania przedsiębiorców względem produktów. Dla respondentów najważniejsze funkcjonalności systemów oświetleniowych to: długi czas eksploatacji (87 proc), wydajność świetlna (73 proc.) oraz duże oszczędności energii (60 proc.).

Oswietlenie przemyslowe

Drożej znaczy taniej

Stosowanie technologii LED może przynieść od 50 do nawet 70 proc. oszczędności w stosunku do świetlówek liniowych, np. lampa metalohalogenkowa 400W może zostać zastąpiona przez 200W lampę LED HD HBS. Związane jest to jednak z większymi kosztami inwestycyjnymi, przeznaczonymi na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Na rynku dostępne są rozwiązania pośrednie, dzięki którym wymiana świetlówek na żarówki LED odbywa się w ramach istniejącego już zaplecza.

- Fundusze unijne i programy infrastrukturalne walnie przyczyniły się do popularyzacji technologii LED w przemyśle. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość spłaty kosztów  z generowanych oszczędności, a sama inwestycja zwraca się średnio w ciągu 3 lat. Dość powiedzieć, że w momencie wdrożenia oświetlenia LED, rachunki za energię elektryczną mogą spaść nawet o połowę – mówi Artur Rozmus, Prezes LEDOLUX Poland.

Dodatkowe oszczędności pochodzą z wydłużonego czasu eksploatacji i serwisowania przemysłowych systemów oświetlenia LED. Średni czas działania żarówek LED wynosi ok. 50 000 godzin, wielokrotnie przewyższając tradycyjne świetlówki. Przy wyborze konkretnego modelu lub producenta należy sprawdzić szacowany czas działania dla natężenia światła, które jest wymagane w danym obiekcie.

Inteligentna ekologia

Wykorzystanie technologii LED umożliwia implementację systemu inteligentnego zarządzania oświetleniem przemysłowym. Dzięki temu światło może być dostosowywane indywidualnie, z uwzględnieniem wymagań dla danego typu pomieszczeń, trybu pracy czy nawet pory dnia. Dodatkowo, możliwe jest zarządzanie systemem z wykorzystaniem czujników ruchu bądź światła.

- Niemal wszystkie nasze lampy LED są sterowalne za pomocą interface’u 1 – 10V. Dzięki temu możliwe jest bieżące zarządzanie np. ściemnianiem światła lub innymi parametrami urządzenia – dodaje Artur Rozmus z LEDOLUX Poland. Nie można jednak zapominać, że oprócz oszczędności i wygody użytkowania, lampy LED to także ekologia i troska o środowisko naturalne oraz zdrowie pracowników. Technologia LED eliminuje wykorzystywanie szkodliwych substancji, takich jak np. rtęć, która jest obecna w świetlówkach liniowych.

Ekologiczne wartości oświetlenia przemysłowego LED to przede wszystkim mniejsze zużycie energii elektrycznej i „czysty” proces produkcyjny, gdzie nie używa się szkodliwych dla środowiska materiałów. Dłuższa żywotność wpływa pozytywnie nie tylko na częstotliwość wymian, obniżając koszt eksploatacji, ale także na liczbę odpadów, które muszą być utylizowane. Warto pamiętać, iż coraz częściej duże, działające na rynkach międzynarodowych firmy, w kryteriach oceny potencjalnych kontrahentów wpisują normy ekologiczne, które stanowią dodatkowy, istotny atut oferty.

Zalety oświetlenia led

Jakość na pierwszym miejscu

Wybierając konkretnego producenta czy produkt oświetlenia przemysłowego LED, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich powinny być parametry techniczne danego modelu, które muszą mieścić się w prawnych wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa pracy. Projektując system oświetleniowy, niezwykle istotna okaże się norma PN-EN 12464- 1.

Specyfika konstrukcji przemysłowych systemów oświetleniowych LED sprawia, że należy dokładnie przyjrzeć się jakości i materiałom, wykorzystywanym w produkcji. Anodowane profile aluminiowe, wykorzystywane w obudowach, doskonale odprowadzają ciepło, wytwarzane w czasie pracy lampy. W produktach wysokiej jakości często spotyka się także wykonane ze szkła hartowanego lub poliwęglanu dyfuzory, które wraz z systemem soczewek wpływają na kąty rozsyłu.

Oświetlenie przemysłowe LED odpowiada na potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców. Charakteryzuje się ono dłuższym czasem eksploatacji i wysoką wydajnością świetlną, jednocześnie pozwalając na wygenerowanie znacznych oszczędności. To także rozwiązanie przyjazne dla środowiska, co jest szczególnie istotne w przypadku współpracy z dużymi kontrahentami, którzy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne wysiłki swoich partnerów.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium