6 cze 2017 / Lux Magazyn /

Dlaczego oprawy LED są idealnym wyborem w przypadku trudnych warunków pogodowych?

W polskich warunkach pogodowych miesiące zimowe i wiosenne charakteryzują się poranną mgłą, śniegiem oraz deszczem. Nie da się ukryć, że takie warunki nie sprzyjają jeździe samochodem czy spacerom. Zarówno piesi jak i osoby zmotoryzowane muszą zachować szczególną czujność. Nowoczesne technologie oświetlenia dróg LED ułatwiają poruszanie się po drogach i bez wątpienia wpływają na bezpieczeństwo kierowców oraz spacerowiczów.

Deszcz zmniejsza widoczność kierowców w dzień. W nocy zaś jest szczególnie niebezpieczny gdyż ma bezpośredni wpływ na percepcję oraz postrzeganie. Obiekt widoczny jest wtedy, gdy źródło światła odbija się od niego. Deszcz zakłóca jednak ten proces:

  • Kiedy światło uderza w krople deszczu, tylko część światła przechodzi przez nie – większość ulega rozproszeniu.
  • Słaba widoczność sprawia, że ludzie koncentrują swoją uwagę bezpośrednio na to, co jest przed nimi, co zmniejsza zdolność widzenia peryferyjnego.
  • Deszcz powoduje, że reflektory i inne źródła światła mniej skutecznie filtrują niektóre elementy, zmniejszając iluminację.

Dlaczego oprawy LED są idealnym wyborem w przypadku trudnych warunków pogodowyc

Deszcz, poprzez ograniczenie ilości światła, sprawia, że znaki drogowe, pasy dla pieszych, staja się mniej widoczne dla kierowcy. Warto nadmienić, że do oznaczeń drogowych używa się farb z dodatkiem materiałów odblaskowych. W warunkach suchych oświetlenie reflektorów odbija odblaskową farbę prosto w kierunku kierowcy. Woda działa jednak jak soczewka, która rozprasza światło, co sprawia, że całość odbija się w różnych kierunkach, a linie stają się praktycznie niewidoczne dla kierowcy.

W miesiącach zimowo-wiosennych problemem staje się także mgła. Warunki mgliste mogą powodować wzrost wypadków ze względu na ich percepcyjny stosunek prędkości do dystansu kierowców. Kierowca widzi obiekty oparte nie na ich absolutnej jasności czy ciemności, ale na różnicy między jasnością obiektów, a tłem. Mgła utrudnia kontrast, powodując, że przedmioty stają się słabsze, mniej wyraźne. Poruszanie się po drogach w takich warunkach jest znacząco utrudnione.

Zwiększenie bezpieczeństwa drogowego dzięki oświetleniu LED

Nowoczesna technologia oświetlenia LED zwiększa bezpieczeństwo kierowców i pieszych w ruchu, zwłaszcza wiosną, podczas deszczowej bądź mglistej pogody.

Zalety diod LED wynikają z:

  • Charakterystyki długości fali białego światła LED.
  • Częstotliwości tej fali w porównaniu z innymi źródłami światła.
  • Wrodzonej kierunkowej wiązki światła emitowanego;

Różnica między oświetleniem LED, a wszystkimi innymi źródłami światła wynika z długości fali, na której emituje ono energię oraz wpływania i współdziałania kropli wody na wiązkę światła na tej długości fali. Źródła światła, które emitują głównie energię światła w niebieskiej długości fali widma widzialnego, podobnie jak diody LED, mają znacznie lepsze wyniki w słabiej widocznych warunkach niż w innych źródłach światła. Światło w regionie fioletowego zakresu widmowego ma krótszą długość fali aniżeli światło w czerwonym regionie. Cząstki pary wodnej w atmosferze zazwyczaj przechodzą przez światło, które jest w zakresie żółto-pomarańczowo-czerwonym, aczkolwiek mają tendencję do rozproszenia światła niebieskiego. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że cząstki wody mają ogólnie podobną wielkość do niebieskiej fali. Zjawisko to nazywane jest rozpraszaniem Rayleigha. Odpowiada ono między innymi za kolor nieba czy słońca.

Dlaczego oprawy LED są idealnym wyborem w przypadku trudnych warunków pogodowyc

W warunkach słabej widoczności wielkość cząstek wody wzrasta do punktu, w którym nie są one podobne od wielkości długości niebieskich fal światła. W tym momencie są one porównywalne do wielkości długości fali żółto-pomarańczowo-czerwonej. Cząstki wody mają tendencję do rozpraszania i wygaszania światła w tych pasmach, aczkolwiek przechodzą przez światło niebieskie. Dlatego też światło słoneczne wydaje się czasami we mgle niebieskie bądź zielone. Diody LED są optymalnym wyborem w warunkach niskiej widoczności. Temperatura barwowa i oświetlenie są kluczowe dla stworzenia odpowiednich, bezpiecznych warunków dla jazdy podczas deszczy czy mgły.

 

Góra
Komentarze
Paweł [2020.01.02 - 14:59]
Autor artykułu prawdopodobnie nigdy nie widział jak oślepia białe światło LED oświetlenia drogowego we mgle. Jazda w takich warunkach przy oświetleniu sodowym to bajka, przy LEDowym koszmar. Ciekawe dlaczego starsze samochody miały lampy przecimgłowe przednie koloru żółtego? LEDy będą miały sens pod warunkiem stosowania ciepłej barwy światła, czyli rzędu 3000K.
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium