6 mar 2017 / AWEX /

Jak wybrać oświetlenie awaryjne dla budynków użyteczności publicznej?

Zgodnie z polskim prawem, obowiązek zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej spoczywa na właścicielu budynku. To właśnie on musi zadbać o wyposażenie obiektu we wszystkie urządzenia, jakie są wymagane przez przepisy.

Chociaż mogłoby się wydawać, że urządzenia służące ochronie przeciwpożarowej to w głównej mierze gaśnice, koce gaśnicze albo alarmy przeciwpożarowe, w rzeczywistości należy do nich także oświetlenie awaryjne. To ostatnie ma na celu zapewnienie bezpiecznej ewakuacji osób przebywających w budynku i zapobieganie wybuchowi paniki w razie zagrożenia. Obecnie producenci tego typu oświetlenia mają do zaproponowania szeroki wybór napraw awaryjnych i kierunkowych. Jak wybrać te najlepsze?

Przede wszystkim – normy i jakość

Wszystkie urządzenia, jakie mają na celu zapewniać bezpieczeństwo, powinny spełniać określone przepisami prawa normy – dotyczy to również opraw awaryjnych i kierunkowych. Podczas poszukiwania odpowiednich produktów, należy więc sprawdzić czy mają one specjalne certyfikaty. Jest to ważne nie tylko ze względu na ewentualne kary, ale także dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka oprawy kierunkowe nie różnią się znacząco od siebie, jednak w trudnych warunkach, a więc np. w zadymionych pomieszczeniach, tańsze oprawy mogą być niewidoczne, a tym samym utrudniać ewakuację. Zdecydowanie lepiej jest więc postawić na jakość, tym bardziej że również polskie firmy, jak np. Awex mają do zaoferowania ciekawe propozycje.

 Oświetlenie awaryjne firmy AWEX

Odpowiedni wzór

Oświetlenie ewakuacyjne bezwzględnie musi zostać zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej, a do obiektów tego typu zaliczane są zarówno szkoły, szpitale, czy urzędy, jak i teatry albo kina. Zdarza się, że warunki architektoniczne w takich miejscach wymagają zastosowania specjalnych uchwytów ściennych albo zawiesi linkowych. Oprócz tego wiele osób zwraca uwagę na wygląd opraw kierunkowych i awaryjnych. Oczywiście ważne jest, aby wszystkie elementy oświetlenia były spójne i utrzymane w tej samej stylistyce.

Czy oszczędności mają sens?

Kupowanie tanich i kiepskiej jakości opraw awaryjnych i kierunkowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Ich sprawność nierzadko pozostawia wiele do życzenia, a w razie pożaru może się okazać, że nie spełniają swojego zadania. Montaż odpowiedniego oświetlenia awaryjnego nie tylko chroni przed karami wynikającymi z niedopełnienia obowiązków, ale także są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w tego typu budynkach. Aby więc mieć pewność, że oświetlenie awaryjne nie zawiedzie w kluczowym momencie, lepiej postawić na sprawdzoną firmę i produkty wysokiej jakości. Osoby szukające oszczędności powinny rozważyć oprawy kierunkowe i awaryjne, w których źródłem światła są żarówki LED. Działają one dłużej od tych tradycyjnych, a dodatkowo zużywają mniej energii elektrycznej, dzięki czemu ich zakup może okazać się w perspektywie czasowej znacznie lepszym finansowo rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium