14 lut 2017 / Lux Magazyn /

Power-over-Ethernet

Oświetlenie biura

Power-over-Ethernet (PoE) to rewolucyjny system umożliwiający podłączenie opraw oświetleniowych do sieci IT budynku przy wykorzystaniu technologii przesyłu energii elektrycznej. System oświetleniowy pełni w tym przypadku także rolę sieci komunikacyjnej, zapewniając pracownikom możliwość kontroli i korzystania z innych usług dostępnych na terenie budynku za pośrednictwem smartfonów i przyczyniając się do podniesienia komfortu we wnętrzach oraz wydajności personelu.

Biurowe oprawy oświetleniowe wyposażone w czujniki mogą gromadzić dane dotyczące obecności osób w pomieszczeniu oraz temperatury i wilgotności powietrza. Punkty świetlne połączone z siecią IT komunikują się z innymi elementami infrastruktury budynku, takimi jak o system ogrzewania, wentylacji lub usługi telekomunikacyjne. W efekcie administrator obiektu dysponuje zbiorczym systemem ukazującym status użytkowania budynku w czasie rzeczywistym wraz z dostępem do danych historycznych. Wiedząc, że pomieszczenia na konkretnym piętrze budynku nie są użytkowane, może odpowiednio zaprogramować ustawienia temperatury i oświetlenia oraz zaplanować prace personelu sprzątającego. Znajomość harmonogramu użytkowania pomieszczeń i wiedza na temat kształtowania się zużycia energii pozwala na podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji i uzyskanie wyjątkowej efektywności energetycznej oraz operacyjnej.

Power-over-Ethernet

Sterowanie za pomocą smartfona

System oferuje personelowi biur możliwość sterowania oświetleniem, a także regulowania temperatury barwowej odpowiednio do własnych preferencji. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji smartfony pracowników komunikują się z oprawami oświetleniowymi, określając aktualną ich lokalizację.

Oszczędności

Zastosowanie oświetlenia diodowego LED pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 80% w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła. Natomiast funkcja indywidualnego sterowania oświetleniem generuje dodatkowe oszczędności, ponieważ umożliwia zastosowanie w pomieszczeniach biurowych mniej intensywnego oświetlenia ogólnego. „Przy założeniu, że w skali budynku aż 70% zużycia energii przypada na systemy ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia, takie rozwiązanie daje ogromne możliwości redukcji kosztów utrzymania obiektu.

Oprawy wyposażone w bezprzewodowe urządzenia odbiorczo-nadawcze tworzą wewnątrz pomieszczeń gęstą siatkę pozycjonującą działającą na zasadach podobnych do technologii GPS, która pozwala na korzystanie z szeregu usług opartych na lokalizacji, w tym np. ułatwiających orientację wewnątrz obiektu. System posiada również opcję przekazywania użytkownikom za pośrednictwem aplikacji na smartfona praktycznych informacji, np. o lokalizacji najbliższej wolnej sali konferencyjnej.

Power-over-Ethernet

Korzyści dla właścicieli i administratorów budynków

Z perspektywy właścicieli budynków korzyści płynące z zastosowania systemu wykraczają daleko poza ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Inteligentny system oświetleniowy wyposażony w zaawansowane funkcje takie jak lokalizacja wewnątrz budynków (IPS) oferuje niespotykany dotąd poziom komfortu, personalizacji i bezpieczeństwa, co podnosi ogólną wartość obiektu i jego atrakcyjność dla najemców.

Spełniające obowiązujące normy oprawy oświetleniowe zasilane w technologii PoE pozwalają znacząco obniżyć koszt montażu instalacji oświetleniowej. Możliwość jednoczesnego poboru prądu i danych za pośrednictwem sieci Ethernet eliminuje konieczność wykonania kosztownej instalacji elektrycznej, co redukuje koszty montażu nawet do 50%.

Biurowiec The Edge Amsterdam

Pierwszy tego typu zintegrowany system oświetleniowy zainstalowano w nowoczesnym biurowcu The Edge wznoszonym przez OVG Real Estate dla amsterdamskiej filii Deloitte. Firmy Deloitte i OVG Real Estate dzierżące prym w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań w środowisku pracy wybrały zintegrowany system oświetlenia firmy Philips.

Zalety integracji systemu

  • Podwyższony komfort, produktywność i efektywność energetyczna.
  • Pracownicy zyskują możliwość personalizacji oświetlenia i temperatury za pośrednictwem aplikacji na smartfona.
  • Zintegrowany system oświetlenia LED zasilany przez Ethernet gromadzi anonimowe dane na temat użytkowania pomieszczeń i klimatu we wnętrzach, usprawniając zarządzanie obiektami biurowymi.

Budynek The Edge

  • 14 pięter, 31 gotowych do wynajęcia niezależnych obszarów biura
  • 6000 opraw oświetleniowych
  • 2500 czujników (możliwość zainstalowania do 10.000 czujników)
  • 2000 użytkowników smartfonów korzystających z aplikacji

Więcej informacji w czasopiśmie Lux Magazyn.  

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium