14 lut 2017 / Lux Magazyn /

Znaczenie światła dziennego przy projektowaniu systemów oświetleniowych

Ilekroć kwestie projektowania oświetlenia dotyczą budynku, niezbędne jest uwzględnienie w tym zakresie dostępności światła dziennego. Przy maksymalnym wykorzystaniu światła słonecznego możemy uzyskać najlepszą sprawność energetyczną budynku. Nie da się ukryć, że wpływa to na kwestie finansowe. Dodatkowo, naturalne światło dzienne zapewnia znacznie lepszą zdolność oddawania barw, aniżeli oświetlenie sztuczne.

Wykorzystywanie światła dziennego, celem zmniejszenia zapotrzebowania na oświetlenie sztuczne, realizowane jest za pośrednictwem szeregu aktywnych oraz pasywnych środków. Aktywne obejmują m.in. automatyzację oświetlenia, zaś pasywne architekturę budynku sprzyjającą promieniom słonecznym.

Znaczenie światła dziennego przy projektowaniu systemów oświetleniowych

Orientacja budynku

Orientacja budynku oraz osadzenie okien odgrywają kluczową rolę w wykorzystywaniu światła dziennego. Jak wiadomo, ilość oświetlenia naturalnego zależna jest w dużej mierze od położenia geograficznego:

  • Półkula północna – więcej słońca jest od strony południowej – lepsze oświetlenie budynków następuje po ich południowej stronie;
  • Wschodnia strona budynku odbiera znaczną ilość promieni słonecznych w godzinach porannych, zaś zachodnia w popołudniowych;
  • Północna strona jest najmniej oświetlona światłem słonecznym przez cały rok.

Kluczem do sukcesu jest oświetlenie pośrednie. Samo słońce może oślepiać i znacząco ogrzewać wnętrze.

Świetliki

Świetliki montuje się w suficie, umożliwiające napływ promieni słonecznych do wnętrza, aczkolwiek przy minimalizacji promieniowania bezpośredniego. Z odpowiednim ich wykorzystywaniem możliwe jest całkowite wyeliminowanie stosowania opraw oświetleniowych w ciągu dnia.

Oświetlenie automatyczne

Kluczowym elementem udanego projektu oświetlenia jest zastosowanie odpowiednich metod sterowania oświetleniem. Do wyboru mamy dwie opcje – każda z nich wymaga instalacji odpowiednich czujników, niezbędnych do monitorowania natężenia światła:

  • On-Off – polega na włączaniu/wyłączaniu oświetlenia w zależności od dostępności światła dziennego. Oprawy oświetleniowe w pomieszczeniu są włączone w momencie, gdy światło dzienne jest niewystarczające.
  • Ściemnianie – oświetlenie sztuczne jest płynnie dostosowywane w zależności od dostępności światła dziennego.

Więcej informacji w czasopiśmie Lux Magazyn.  

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium