19 mar 2017 / AS /

Najbardziej obiecujące trendy w branży oświetleniowej

W XX wieku przemysł oświetleniowy nie rozwijał się szybko. Jedynym zauważalnym przełomem była komercjalizacja lamp fluorescencyjnych. Od kilku lat widać znaczące zmiany w tym zakresie. Wszystko dzieje się o wiele bardziej dynamicznie dzięki technologii LED, która opanowała obecnie praktycznie całą branżę oświetleniową. Łatwość integracji oświetlenia LED z szeroko pojętą technologią informatyczną otworzyło nowe możliwości.

Oto przegląd najważniejszych trendów, które naszym zdaniem w najbliższej przyszłości będą kształtować branżę oświetleniowa.

  1. Internet Rzeczy (Internet of Things; IoT)

Podstawowa koncepcja Internetu Rzeczy opiera się na poszerzaniu łączności na urządzenia stosowane zarówno w przemyśle jak i w życiu codziennym. Nie da się ukryć, że oświetlenie jest obecne w życiu ludzi niemal na każdym kroku. Nic dziwnego, że tworzy idealną platformę do budowania IoT. W opinii ekspertów branżowych oprawy oświetleniowe już niedługo zostaną podłączone do sieci, a dzięki hubom do innych urządzeń.

Internet rzeczy

  1. Komunikacja Li-Fi

Wi-Fi funkcjonuje obecnie niemal w każdym miejscu. Miliardy nowych urządzeń, które zostaną wprowadzone i podłączone do sieci w najbliższych latach sprawią, że ludzkość będzie potrzebowała znacznie wydajniejszych rozwiązań. Popyt na usługi komunikacyjne ciągle rośnie, a co za tym idzie potrzebna jest większa przepustowość oraz szybkość. Li-Fi zapowiada się na następcę Wi-Fi – w porównaniu do tego drugiego jest oparta na świetle, nie zaś sygnale radiowym. Systemy Li-Fi oferują 40-krotnie wyższą prędkość aniżeli Wi-Fi.

Najbardziej obieujace przyszłe trendy w branży oświetleniowej

  1. Human Centric Lighting

Przemysł oświetleniowy przykładać będzie w przyszłości znacznie większą uwagę na wpływ jakości oświetlenia na ludzkie zdrowie oraz komfort. Powstanie koncepcja ‘oświetlenia osobistego’, a więc dopasowanego do indywidualnych potrzeb jednostki, które umożliwia miedzy innymi regulacje natężenia oświetlenia, barwy światła, ustawianie predefiniowanych scen itd. Wiele z tych produktów będzie mogło także wchodzić w interakcje z mediami takimi jak muzyka czy gry wideo.

  1. Power over Ethernet (PoE)

Ze względu na wysoką skuteczność świetlną oświetlenia LED, konwencjonalne przewody stosowane w instalacjach oświetleniowych stały się najzwyczajniej w świecie przewymiarowane. Powstała możliwość zasilania opraw oświetleniowych poprzez kabel Ethernetowy, który wykorzystywany jest także, jako przewód sterowniczy. Funkcjonalność ta zmniejsza koszty budowy instalacji oświetleniowej, a także ułatwia wdrożenie systemów zarządzania budynkiem.

Najbardziej obieujace przyszłe trendy w branży oświetleniowej

  1. Leasing oświetlenia

Model biznesowy oparty na leasingu odniósł w wielu gałęziach przemysłu ogromny sukces. Wraz z rozwojem technologii LED, oświetlenie oparte na diodach stało się coraz bardziej dostępne, dzięki czemu pojawiły się firmy chętne wynająć oprawy oświetleniowe w zamian za cześć zysków z oszczędności energii elektrycznej. Leasing oświetlenia wpływa może także na poprawę niezawodności instalacji oświetleniowych. Firmy oferujące dzierżawę na bieżąco serwisują swoje produkty, dzięki czemu klienci nie muszą skupiać się na ich konserwacji..

  1. Druk 3D

Wraz z przyjęciem się technologii druku 3D, produkty z gałęzi: ‘na zamówienie’ znacząco staniały. Zmianie uległ również czas realizacji zamówienia. W branży oświetleniowej druk 3D umożliwia większą precyzję w określeniu geometrii i optyki produktów oświetleniowych, co bezpośrednio przekłada się na ich wydajność.

Druk 3D ma i będzie miał sporo zastosowań w segmencie produktów luksusowych. Dzięki niemu możliwe będzie tworzenie produktów niestandardowych, dopasowanych do niecodziennej wizji klienta.

Lampa 3D

  1. Bluetooth Mesh

Bluetooth Mesh to nowy standard komunikacji bezprzewodowej miedzy oprawami oświetleniowymi. Ma on umożliwić budowanie w pełni skalowalnych i bezpiecznych sieci inteligentnego oświetlenia, które niezawodnością i responsywnością nie będą ustępowały tradycyjnej kablowej infrastrukturze. Systemy inteligentnego oświetlenia wymagają komunikacji opartej na topologii sieci kratowej (mesh), w której każdy z węzłów może nie tylko wysyłać i odbierać pakiety danych do/z innego węzła, lecz również przekazywać je dalej w głąb sieci. W przypadku infrastruktury oświetleniowej, której poszczególne węzły rozłożone są równomiernie w każdej przestrzeni zabudowanej, pozwala to na błyskawiczne przesyłanie danych w obrębie całego budynku. Cecha ta nabiera szczególnego znaczenia w obliczu faktu, że zasięg energooszczędnych protokołów bezprzewodowej komunikacji jest mocno ograniczony.

Najbardziej obieujace przyszłe trendy w branży oświetleniowej

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium