12 kwi 2017 / AS /

Jak uniknąć typowych błędów podczas wymiany oświetlenia na LED

Oświetlenie LED posiada wiele zalet do których można zaliczyć między innymi: wysoką efektywność energetyczną, długą żywotność, niewielkie oddawanie ciepła i stosunkowo łatwą możliwość sterowania i integracji w systemami zarzadzania budynkiem. Zalety te sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na wymianę tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED. Przed przystąpieniem do modernizacji oświetlenia należy zwrócić jednak uwagę na kilka istotnych kwestii.

Oto najczęściej popełniane błędy:

Użycie nie właściwiej temperatury barwowej

Najczęściej wykorzystywane są barwy: ciepła biała 3000 K oraz neutralna biała 4000 K. Każdy odcień sprawdzi się jednak w innych sytuacjach:

  • Ciepłe barwy tworzą dość odprężającą, uspokajającą atmosferę. Świetnie sprawdzą się w lokalach gastronomicznych oraz obiektach noclegowych. Należy unikać tego rodzaju światła w biurach, zakładach, halach produkcyjnych i innych miejscach pracy.
  • Chłodne odcienie bieli zwiększają świadomość i przyczyniają się do większej dbałości o szczegóły. Sprawdzą się one na zewnątrz oraz w zakładach pracy. Stosując je np. w sypialni, będziemy mieli spore trudności z zaśnięciem.
  • Neutralne odcienie bieli oferują równowagę pomiędzy relaksem, a koncentracją – nadają się do zastosowań, gdzie wymagana jest uwaga, a także w miejscach, gdzie funkcjonuje dość stresujące środowisko. Sprawdzą się w kuchniach, a także… urzędach i biurach.

Korzystanie z niewłaściwej barwy oświetlenia ma wpływ na wydajność bądź dobre samopoczucie osób, które w danym miejscu przebywają, dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie temperatury barowej oświetlenia przez rozpoczęciem modernizacji. 

Użycie nieprawidłowego strumienia świetlnego

Porównanie natężenia oświetlenia w oparciu o moc to powszechna praktyka w przeszłości, która sprawdzała się w przypadku oświetlenia tradycyjnego. Wtedy wszystkie źródła światła cechowały się zbliżoną wydajnością. Przy oświetleniu LED kwestia ta jest całkowicie nieaktualna.

Niezgodności

Niekiedy modernizacji ulega wyłącznie źródło światła, a nie cała oprawa oświetleniowa, co przekłada się na zmniejszenie całkowitego kosztu modernizacji. Gdy wymieniamy tylko część, a nie całość systemu możemy napotkać jednak na wiele niezgodności.

Szczególne problemy rodzi modernizacja opraw z świetlówkami T8. Niektóre z nich są bezpośrednio kompatybilne z balastem, podczas gdy inne wymagają pominięcia tego elementu.

Oświetlenie LED stanowi idealną technologię, umożliwiającą pozyskanie znacznych oszczędności. Kluczem do sukcesu jest jednak jego prawidłowa realizacja. Zła modernizacja niesie za sobą więcej problemów, aniżeli korzyści, również natury finansowej.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium