18 kwi 2017 / AS /

Li-Fi w nowoczesnych iPhonach

Li-Fi już niedługo stanie się podstawowym narzedziem Internetu Rzeczy, zaś Apple będzie pierwszym gigantem elektronicznym, który zrobi krok do przodu w zakresie rozwoju tego nurtu technologicznego. Firma Apple opatentowała niedawno technologię, która daje możliwość transmisji danych z telefonu iPhone przy wykorzystywaniu Li-Fi. Obecnie technologia jest na etapie testów.

Jeśli taka firma jak Apple pomyślnie wdroży Li-Fi, możemy spodziewać się, że ogólnodostępność tej technologii znacznie wzrośnie. Apple wprawdzie nie planuje całkowitego wyparcia Wi-Fi, ale ma nadzieje, że obydwie opcje będą się dobrze uzupełniać, podobnie jak Wi-Fi i 4G – w zależności od potrzeb, czy tego co w danym momencie jest dostępne.

Li-Fi w usługach Apple

Apple TV jest jednym z niewielu produktów Apple przeznaczonych do instalacji w stałych lokalizacjach, mogących służyć jako potencjalne centrum komunikacji Li-Fi. Wdrożenie nowej technologii wpłynie na wysoką rozdzielczość mediów. W teorii Li-Fi może bowiem transmitować dane o wielkości 200 gigabitów na sekundę.

Apple posiada również szereg innych opcji, które staną się o wiele bardziej wydajne z użyciem Li-Fi m.in. HomeKit oraz Siri. Szacuje się, że iPhone będzie służył jako interfejs dla sterowania wszystkich aplikacji.

Li-Fi będzie niezbędne?

Miliardy nowych urządzeń, które zostaną wprowadzone i podłączone do sieci w najbliższych latach sprawią, że ludzkość będzie potrzebowała znacznie wydajniejszych rozwiązań. Popyt na usługi komunikacyjne ciągle rośnie, a co za tym idzie potrzebna jest większa przepustowość oraz szybkość.

Konwencjonalne systemy Wi-Fi już niedługo nie będą w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb komunikacyjnych ludzkości. Szacuje się, że do roku 2020 będzie blisko 26 miliardów podłączonych w świecie urządzeń. Widmo radiowe wykorzystywane przez Wi-Fi nie jest wystarczająco szerokie, aby płynnie przekazywać/transmitować wszystkie dane. Widmo Li-Fi jest 10 000 razy większe. Obecnie większość komunikacji bezprzewodowej odbywa się między ludźmi, jednakże już niedługo standardem stanie się komunikacja na poziomie maszyna – maszyna. Wszystko to zawdzięczamy postępowi cywilizacyjnemu. Technika i technologia bardzo szybko idą do przodu, o czym świadczy np. Internet Rzeczy i poczynione w jego zakresie postępy.

Ci, którzy twierdzą, że tendencja rozwojowa prędzej czy później zostanie zahamowana, najprawdopodobniej zbankrutują, tak jak stało się to np. przy ewolucji fotografii z analogowej na cyfrową. Komunikacja bezprzewodowa i oświetlenie są obecnie dwoma odrębnymi gałęziami przemysłu. Wszystko jednak do czasu. Naukowcy i specjaliści są na dobrej drodze, aby połączyć te dwie kwestie w całość.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium