17 gru 2016 / Lux Magazyn /

Oświetlenie LED na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Naukowcy wiedzą już całkiem sporo na temat rytmu dobowego na Ziemi – głównie w oparciu o wschód i zachód słońca i cykl dobowy (24-godzinny). Chociaż to, co dzieje się na naszej planecie nie stanowi już większej zagadki, sytuacja w przestrzeni kosmicznej wygląda zupełnie inaczej.

W przestrzeni kosmicznej słońce wschodzi oraz zachodzi co 90 minut. Nie da się ukryć, że ta zawrotna prędkość niszczy tzn. rytm dobowy. Wszystkie wzorce, jakie zaczerpnięte zostały na Ziemi, w kosmosie przestają istnieć. Naukowcy, po długiej analizie i pracy nad rytmem dobowym na naszej planecie, postanowili zająć się tym samym problemem również w przestrzeni kosmicznej. Specjaliści mają nadzieje, że kluczem do rozwiązania problemów z normalizacją rytmu domowego w kosmosie jest… oświetlenie LED.

Oświetlenie LED na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Naukowcy zajmujący się kwestią światła z Thomas Jefferson University z Filadelfii odkryli, że czas snu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w porównaniu do Ziemi spada z 8 do 6 godzin. Teoretycznie, jest to niewielka różnica, ale w dłuższej perspektywie, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, skrajnego zmęczenia, a w efekcie do błędów.

Naukowcy z wspomnianego już uniwersytetu stworzyli specjalny system świateł LED, które działają głównie w oparciu o 3 opcje – jedna imituje dzień, druga noc (pomaga w odpoczynku, śnie), trzecia zaś dotyczy ostrego światła (tylko, gdy jest ono wymagane). Jako, że nie można utożsamiać przeciętnego dnia na ziemi z przeciętnym dniem astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, tego typu rozwiązanie umożliwiłoby im ułożenie lepszego, zdrowszego harmonogramu prac.

Nowoczesny zestaw oświetlenia LED ma zostać umiejscowiony w pomieszczeniach sypialnych astronautów. Zastąpi on system fluorescencyjny. Jeżeli uda się zwiększyć liczbę godzin snu astronautów, a co za tym idzie, również zwiększyć ich produktywność, będzie to kolejnym dowodem, że rytm dobowy ma ogromne znaczenie na nasze codzienne funkcjonowanie.

Góra
Komentarze
Jakub [2016.12.19 - 18:17]
Slyszalem ze stosuja tam LEDy producenta KMLEDS - z racji tego że są wyjątkowo odporne na różne czynniki atmosferuczne :) sprawdzalem w internecie ceny za tego typu LEDy - bardzo drogie ;)) ale coś z coś :)) za jakość się płaci ;)
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium