30 wrz 2016 / Lux Magazyn /

Oświetlenie OLED

Emitujące światło tapety i sufity, okna, które jasno błyszczą w świetle dnia nawet, gdy jest ciemno oraz oślepiająco jasne ubrania - to tylko niektóre z najbardziej ekscytujących wizji, związanych z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi. Już dziś diody OLED pozwalają na zupełnie nowe możliwości w zakresie oświetlenia. Podobnie jak diody LED, diody OLED oparte są na technologii półprzewodnikowej, która zapewnia uzyskanie bardzo wydajnego źródła światła. W przeciwieństwie do żarówek, w których prąd płynie przez przewód w celu wytworzenia światła lub w przeciwieństwie do światła jarzeniowego, które emitowane jest dzięki przepływowi prądu przez gaz, w przypadku diod OLED prąd przepływa przez jeden lub większą ilość warstw bardzo cienkich półprzewodników organicznych znajdujących się pomiędzy dwiema elektrodami. Obecnie cały ten układ jest umieszczany na szklanej płycie. Jednak wraz z rozwojem technologii, oczekuje się, że będzie możliwe wykorzystanie każdego rodzaju przezroczystego materiału.

Podczas gdy diody LED wykonane są z materiałów nieorganicznych (tradycyjnie z udziałem związków i pierwiastków, takich jak metale, pół-metale lub sole), materiały używane w produkcji diod OLED pochodzą z dziedziny chemii organicznej, tj. są to substancje oparte na związkach węgla.

Oświetlenie OLED

„Diody OLED emitują światło powierzchniowo, nie są punktowym źródłem światła”.

Największa różnica między diodami OLED i konwencjonalnymi źródłami światła to sposób emitowania światła. Diody OLED emitują światło powierzchniowo, nie są punktowym źródłem światła. Światło generowane przez diody OLED jest naturalne, przyjemne, rozproszone i nie oślepia swoim blaskiem. Z uwagi na to, iż diody OLED są niezwykle cienkie (mają zaledwie 1,8 mm grubości), można je wkomponowywać w różnorodne powierzchnie i produkty oraz projektować źródła światła w dowolnych kształtach i rozmiarach.

OLED – organiczne źródło światła

Technologia OLED jest oparta na materiałach organicznych i mniejszych cząsteczkach barwników, które emitują światło po przyłożeniu napięcia elektrycznego. Bardzo cienka, przezroczysta i przewodząca prąd elektryczny warstwa z tlenku indu i cyny (ITO) nakładana jest na podłoże ze szkła, które ma grubość poniżej jednego milimetra. Warstwa ta stanowi anodę. Emitująca światło organiczna warstwa przewodząca prąd elektryczny znajduje się pomiędzy tą anodą a drugą elektrodą, katodą. Dioda OLED świeci się, gdy następuje wymiana ładunków dodatnich i ujemnych. Napięcie robocze występuje między dwiema elektrodami - ujemne napięcie na katodzie, dodatnie na anodzie. Kiedy oba te ładunki spotykają się w warstwie organicznej, następuje stan, zwany przez specjalistów ekscytonem (wzbudzeniem elektronu); w półprzewodniku tworzy się związana para elektron-dziura. Długość fali emitowanego światła, a tym samym jego kolor, zależy od różnicy energii między stanem wzbudzonym i stanem podstawowym. Rzeczywisty kolor światła może być kontrolowany przez zmienianie cząsteczek barwnika.

Diody OLED, które są zawsze powierzchniowym źródłem światła mają wiele zalet. Są one płaskie, zapewniają bardzo równomiernie rozłożone światło i są dostępne w dowolnym kształcie i kolorze. Diody OLED zaczynają świecić natychmiast po włączeniu można je również przygasić. Nie następuje opóźnienie w uzyskaniu pełnej jasności, jak to ma miejsce, na przykład, w przypadku energooszczędnych lamp i świetlówek. Ponadto, diody OLED są bardzo wydajne i rozgrzewają się do niewysokich temperatur; są lekko ciepłe w dotyku. To sprawia, że nadają się one idealne do zastosowania z materiałami wrażliwymi na wysoką temperaturę, takimi jak tkaniny lub papier. Pomysł na lampy wykonane z papieru jest możliwy do realizacji właśnie z wykorzystaniem technologii

Diody OLED zawładnęły już rynkiem w segmencie wyświetlaczy czy ekranów. Częściowo jest to wynikiem lepszej ostrości obrazu, jasności /kontrastowi /odwzorowania kolorów w porównaniu do wyświetlaczy, opartych na technologii LED lub LCD. Diody OLED są również bardzo cienkie, lekkie i co ważne bardzo energooszczędne.

Zalety diod OLED

Kwestia oszczędzania energii i energooszczędnego oświetlenia ciągle zyskuje na znaczeniu. Diody OLED to jedna z najbardziej pasjonujących przyszłych technologii oświetleniowych. Oświetlenie oparte na technologii OLED zdecydowanie obniża koszty energii i pozwala na wykorzystanie bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Organiczne diody elektroluminescencyjne są technologią przyszłości w branży oświetleniowej. I to nie tylko ze względu na ich wydajność, nieszkodliwe działanie na środowisko, użyteczność i doskonałą jakość barw. Diody OLED mogą być stosowane w obszarach, które dotychczas pozostawały niedostępne dla konwencjonalnych źródeł światła. Diody OLED są źródłem światła, które nie emituje ciepła oraz przetwarzają energię elektryczną na światło szybko i skutecznie bez rozgrzewania się do wysokich temperatur. Tradycyjne żarówki przetwarzają większość zużywanej energii na ciepło. Diody OLED dowiodły już swojego potencjału, uzyskując w badaniach laboratoryjnych wyniki, sięgające niemalże 100 lm/W.

Oświetlenie OLED

 

Diody OLED są powierzchniowym źródłem światła i dzięki temu dają możliwość zupełnie nowych zastosowań, w porównaniu do diod LED i podobnych technologii. Systemy używane dzisiaj do przetwarzania punktowych źródeł światła na źródła, które przypominają powierzchniowe, stają się, dzięki diodom OLED, niepotrzebne. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko bardziej efektywne wykorzystanie światła, ale również bardziej wytworne i gustowne projekty i wzory. Minęły czasy, w których stosowano zajmujące wiele miejsca obudowy, aby ukryć w nich świetlówki. Ponadto, diody OLED, w przeciwieństwie do tradycyjnych lub energooszczędnych żarówek, mogą być przezroczyste. Jednym z możliwych zastosowań są okna, które emitują światło. Świecące ścianki działowe w biurach to kolejny przykład zastosowania tej technologii. Przewiduje się, że w przyszłości diody OLED będą elastyczne i będą stosowane na różnych podłożach, takich jak np. folie. Rozproszone, różnokolorowe, emitowane z płaskiej powierzchni światło diod OLED umożliwia tworzenie zupełnie nowych rozwiązań oświetleniowych. W przyszłości sama oprawa lampy będzie żarówką, co spowoduje, że dodatkowa żarówka stanie się zbędna. Dzięki technologii OLED możliwe jest modyfikowanie całych ścian i tworzenie z nich systemów oświetleniowych.

LED vs OLED

LED

  • Diody oparte na związkach nieorganicznych
  • Punktowe źródło światła
  • Niewielkie rozmiary
  • Dioda LED powoduje olśnienie
  • Nieelastyczne źródło światła

OLED

  • Diody oparte na związkach organicznych
  • Powierzchniowe źródło światła
  • Możliwość wyprodukowania praktycznie dowolnego kształtu i rozmiaru
  • Dioda OLED nie powoduje olśnienia
  • Elastyczne i giętkie źródło światła

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firm Philips, Osram, Konica Monolta

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium