1 lip 2016 / Lux Magazyn /

Wpływ światła na nastrój człowieka

Czy światło może wpływać na nastrój? Eksperci uważają, że tak. W praktyce wielu z nas doświadczyło już takiego zjawiska. Słoneczne dni działają na nasz o wiele bardziej pozytywnie, aniżeli te pochmurne.

Światło słoneczne ma znaczący wpływ na nasze rytmy dobowe. Te natomiast regulują znaczną część naszych procesów biologicznych, w tym produkcję hormonu melatoniny, odpowiedzialnego za zdrowy sen. Analogicznie, zakłócenie rytmu dobowego przez niewłaściwe oświetlenie zmniejsza ilość widzialnej melatoniny, a tym samym czas naszego snu. Wycieńczenie prowadzi do zmienności nastrojów. Z drugiej strony światło słoneczne zwiększa produkcję serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za poprawę ogólnego nastroju oraz koncentrację. Można stwierdzić, że jego duża dawka robi z nas duszę towarzystwa.

Choroba afektywna sezonowa to skrajna forma pozbawienia światła. Głównym jej objawem jest depresja, zwłaszcza w okresie zimowym. Badania pokazują zdecydowaną korelację między niedostatkiem światła oraz smutkiem. „Ciemniejsze miesiące” mają wpływ na spadek poziomu serotoniny.

Wpływ światła na nastrój człowieka

Badania dowodzą również, że oświetlenie wewnętrzne ma również wpływ na nasz nastrój. Jeden z eksperymentów wykazał, że jasne, intensywne światło ma wpływ na poczucie ciepła, mimo braku zmiany temperatury w pomieszczeniu. Nawet barwa światła może mieć wpływ na nasze emocje i rytm okołodobowy. Według tzn. terapii światłem, najmniej uciążliwym kolorem jest czerwony – barwa ta ma najmniejszy wpływ na aktywność mózgu. Białe i niebieskie światło mają istotny wpływ na reakcje mózgu odpowiedzialne m.in. za nastrój.

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie? Kontrola pogody jest poza ludzkimi możliwościami, należy, zatem skupić się na oświetleniu wewnętrznym. Dobrze dobrane światło w pracy pozwoli zsynchronizować się z rytmem okołodobowym jednostek, a tym samym zoptymalizować produkcję serotoniny i melatoniny. Dzięki temu emocje pracowników będą utrzymane na odpowiednim poziomie. W tym celu warto zastosować biologicznie właściwe żarówki LED, które wytwarzają fale świetne, zsynchronizowane z naturalnymi procesami.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium