LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
20 kwi 2016 / Osram /

Nowa technologia oświetleniowa dla świata rozrywki

PHASER to technologia laserowa, stworzona przez firmę OSRAM na potrzeby branży rozrywkowej. Jej premiera miała miejsce podczas targów Prolight Sound, które odbyły się w kwietniu 2016 roku we Frankfurcie nad Menem.

Na targach zaprezentowano m.in. rodzinę opraw OSRAM Kreios Profile i Fresnel, uaktualnione wersje znanych produktów OSRAM Lok-it! Power Series oraz innowacyjny wielochipowy moduł OSRAM LED RGBW SplitStar S32. Nowe produkty laserowe znajdują zastosowanie jako oświetlenie wydarzeń kulturalnych, zapewniając odpowiednie światło zarówno przed kamerami, jak i na scenie. Wszystkie rozwiązania bazują na technologii tradycyjnej i technologii LED (Solid State Lighting – SSL) i są wykorzystywane do tworzenia spektakularnych efektów świetlnych. Jako pionier technologii laserowej cieszymy się, że możemy wreszcie zaprezentować Państwu produkty wykonane w technologii PHASER, sposób ich działania i możliwe zastosowanie – mówi Hans-Joachim Schwabe, dyrektor działu Specialty Lighting w firmie OSRAM. Te rozwiązania to kolejny kamień milowy w rozwoju branży rozrywkowej.

OSRAM Kreios

Termin PHASER powstał z połączenia wybranych liter angielskich słów: Phosphor (luminofor) i Laser. Technologia charakteryzuje się strumieniem świetlnym o wartości aż do 18 000 lumenów. Podczas prac badawczych nad nowymi rozwiązaniami firma OSRAM korzystała ze swoich doświadczeń w pracach dla przemysłu samochodowego, jak i medycznego. Oparty na technologii LED/laser światłowodowy moduł Itos Phaser 3000 o białej barwie światła został w 2014 roku wyróżniony nagrodą R&D 100 Award. Innowacyjna technologia LARP (ang. Laser Activated Remote Phosphor), zaprojektowana na potrzeby oświetlenia motoryzacyjnego jest od 2014 roku stosowana w laserowych reflektorach seryjnie produkowanych samochodów. Obecnie z PHASER po raz pierwszy korzysta też przemysł rozrywkowy. Lampy i reflektory zapewniają wysoki stopień jasności, którego nie można osiągnąć za pomocą dotychczasowych rozwiązań LED, a ich wyjątkowa trwałość oznacza również niskie koszty eksploatacyjne i wysoką niezawodność opraw oświetleniowych.

Rodzina Lok-it! Power Series: właściwy produkt do każdego zastosowania
Ze względu na stale poszerzający się zakres zastosowań lamp i większe wymagania co do ich wydajności, firma OSRAM przeprowadziła tzw. techniczny „face lifting” produktów Lok-it! Power Series i zaprojektowała nowe wersje: Lok-it! 1000/PS Brilliant i Lok-it! 1400/PS Brilliant o wskaźniku oddawania barw (CRI) 95. Seria ta obejmuje również wersję Lok-it! 1000/PS Blue o temperaturze barwowej 7500 K oraz model Lok-it! 1000/PS Beam o krótszym łuku elektrycznym. We wszystkich nowych wersjach specjalny filtr umieszczony w lampie redukuje zielony odcień zwykle zauważalny w przypadku lamp metalohalogenkowych oraz zapewnia zrównoważone widmo. Dzięki wskaźnikowi oddawania barw (CRI) powyżej 90, lampy te oferują wysoką jakość światła i naturalne oddawanie barw. Ponadto, ich ceramiczne trzonki sprawiają, że są one odporne na wysokie napięcie zapłonowe, wynoszące aż do 35 kV. Kompaktowe wymiary i krótszy łuk elektryczny oznaczają, że nowa wersja Lok-it! Power Series to mniejsze i jaśniejsze rozwiązanie oświetleniowe.

OSRAM Lok-it

Nowy produkt w rodzinie SplitStar: wielokanałowy moduł LED S32 RGBW
Kolejną innowacją jest wielokanałowy moduł LED S32 RGBW charakteryzujący się dużą luminancją w połączeniu z wysokim strumieniem świetlnym. Moduł ten został skonstruowany z wyjątkowo gęsto rozmieszczonych chipów LED w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i białym, które mogą być sterowane pojedynczo i działać przy natężeniu aż do 5 A dzięki niskiej rezystancji termicznej wynoszącej 0,2 K/W. To sprawia, że niewielka powierzchnia jest w stanie wytworzyć bardzo dużą ilość światła. Moduł SplitStar S32 RGBW idealnie nadaje się do oświetlenia scenicznego, architektonicznego i efektownego.

OSRAM Splitstar

Nowe oprawy Kreios LED o większej wydajności i kompaktowej konstrukcji
Dzięki wysokiej efektywności świetlnej te bardzo wydajne oprawy LED Kreios Fresnel i Kreios Profile doskonałe sprawdzają się w działaniu zwłaszcza na małych i średnich scenach. Ich światło bez migotania i możliwość pełnej regulacji strumienia sprawia, że są one doskonałym rozwiązaniem do oświetlenia imprez, podczas których niezbędne jest zastosowanie różnych rodzajów oświetlenia. Zakres zoomu oprawy Fresnel mieści się w przedziale od 14 do 77 stopni, a w przypadku produktu Profile – w przedziale od 20 do 36 stopni. Dzięki swojej kompaktowej budowie oprawy te idealnie nadają się także do użycia niezależnie od lokalizacji, w którym odbywa się impreza. Oprawy oświetleniowe Kreios Fresnel i Kreios Profile są dostępne na rynku od początku 2016 roku.

Rodzina Sirius HRI: reflektorowe lampy o wysokiej luminancji do ruchomych głowic
Trzy nowe produkty dołączyły też do rodziny Sirius HRI: Sirius HRI 100W, 440W i 580W Brilliant. Oprócz najnowszych modeli, dostępne są również mocne lampy metalohalogenkowe, takie jak Sirius HRI 132W, 140W RO, 190W , 230W, 280W, 330W, 330W XL i 330W X8. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej budowie te reflektorowe lampy mogą być stosowane w ruchomych głowicach. Krótki łuk elektryczny lamp Sirius HRI zapewnia wysoką luminancję i stałą moc świetlną przez cały okres eksploatacji. Produkty Sirius HRI dostarczane są z kompletnym systemem, łącznie ze statecznikiem elektronicznym.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.