10 sty 2016 / Lux Magazyn /

Sterowanie oświetleniem zwiększa korzyści płynące z dobrego oświetlenia terenów miejskich

Światowe doświadczenia w pełni potwierdzają korzyści płynące z dobrego oświetlenia terenów miejskich, które wyrażają się we wzroście jakości życia i zadowolenia mieszkańców. Dlatego dziś władze miejskie nie dyskutują już nad tym czy oświetlać, ale jak robić to w sposób właściwy, a równocześnie racjonalny i oszczędny.

Stosowanie oświetlenia LED w przestrzeniach miejskich pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w odniesieniu do dotychczas stosowanego oświetlenia sodowego nawet o 70%. Kolejne 10-15% oszczędności energii elektrycznej i pełną kontrolę nad całą instalacją oświetleniową LED racjonalizującą koszty jej utrzymania można uzyskać dzięki wykorzystaniu nowoczesnego systemu sterowania.

Sterowanie oświetleniem CityTouch

Oświetlenie LED może być sterowane elektronicznie

Urządzenia półprzewodnikowe jakimi są diody świecące LED mogą być w łatwy sposób sterowane elektronicznie. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy oświetleniowe LED, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan pracy poszczególnych urządzeń.

CityTouch – zarządzaj światłem klikając myszką

Innowacyjny system CityTouch firmy Philips Lighting to rozwiązanie pozwalające na kompleksowe, bardzo dokładne monitorowanie i zdalne sterowanie miejskimi instalacjami oświetleniowymi.

Elementy systemu stanowią oprawy oświetleniowe LED z wbudowaną funkcją łączności mobilnej za pomocą modułu GSM/GPRS. Mogą one być włączane do komputerowego systemu CityTouch na zasadzie „plug and play” – podłącz i używaj. Po zainstalowaniu, oprawa tego rodzaju łączy się przez sieć telefonii komórkowej z Internetem. Za jego pośrednictwem jest rejestrowana przez oprogramowanie komputerowe systemu co umożliwia jej monitorowanie i sterowanie funkcjami. Nie wymaga to tworzenia lokalnych sieci przewodowych lub radiowych co obniża koszty i zwiększa niezawodność działania. Po automatycznym podłączeniu oprawy do systemu, dzięki wbudowanej funkcji lokalizacji satelitarnej (GPS), pojawia się ona na mapie monitorowanej i sterowanej instalacji oświetleniowej jako kolejny punkt oświetleniowy.

Sterowanie zwiększa korzyści

Osoby posiadające uprawnienia do obsługi instalacji oświetleniowych na określonym terenie, np. w mieście lub jego dzielnicy, łącząc się z systemem przez Internet mogą mieć dostęp do danych pochodzących z monitorowania opraw stanowiących jego elementy oraz pełnego sterowania ich funkcjami z dowolnego komputera z dostępem do Internetu. Oprogramowanie przekazuje informacje o aktualnym stanie oświetlenia, automatycznie powiadamia o usterkach oraz dostarcza danych o rzeczywistym zużyciu energii elektrycznej przez każdą z opraw stanowiących elementy systemu. W czasie rzeczywistym pozwala na zmiany jasności oświetlenia w całym mieście, na jego wybranych obszarach lub nawet w odniesieniu tylko do poszczególnych opraw. System umożliwia także programowanie czasów załączania i intensywności oświetlenia dla wybranych obszarów, pór roku itp. Oprogramowanie informuje o konieczności przeprowadzenia konserwacji, a nawet prognozuję zapotrzebowanie na nią. Przejrzysty i intuicyjny interfejs graficzny systemu CityTouch ułatwia użytkownikowi wykorzystanie wszystkich dostępnych funkcji.

System jest odporny na zakłócenia komunikacji z oprawami. W przypadku okresowego wyłączenia bazowej stacji GSM, oprawy pobierają informację o aktualnym czasie z sygnału GPS i zapewniają parametry oświetlenia zaprogramowane dla tej pory dnia lub nocy w ostatnio przesłanym programie.

System CityTouch firmy Philips stanowi więc całkowicie zintegrowane rozwiązanie łączące poszczególne punkty oświetleniowe w mieście z zaawansowanym oprogramowaniem monitorującym i sterującym oraz dodatkowymi usługami.

Korzyści dla mieszkańców, operatorów oświetlenia i władz miejskich

Korzyści płynące dla mieszkańców z zastosowania tak zarządzanego miejskiego oświetlenia LED to przemiana otoczenia dzięki tworzeniu wyjątkowych przestrzeni w nocnym krajobrazie miasta, wzrost odczuwanego i realnego bezpieczeństwa, aktywizacja nocnego życia miasta, inicjatyw kulturalnych i działalności gospodarczej, a także powrót do naturalnego wyglądu ciemnego nocnego nieboskłonu bez łuny żółtego rozproszonego światła.

Operatorzy miejskiego oświetlenia, dzięki wydajnemu i efektywnemu kosztowo monitorowaniu poboru energii elektrycznej i infrastruktury oświetleniowej, mogą tworzyć i oferować nowe modele biznesowe oparte na elastycznym zarządzaniu usługami oświetleniowymi, poprawie wydajności operacyjnej, obniżeniu kosztów i redukcji czasu przy ich łatwej kontroli i zoptymalizowanej konserwacji oraz zautomatyzowanym gromadzeniu i analizie danych. Umożliwia to również dostosowanie kosztów oferowanych usług do możliwości budżetowych władz miejskich.

Wreszcie dla władz i administracji miejskiej oświetlenie LED zarządzane systemem CityTouch to jeden z ważnych czynników ekologicznego i zrównoważonego rozwoju poświadczanego certyfikatami ekologicznymi. Dzięki temu władze miast zapewniają mieszkańcom życie w lepszych i bezpiecznych warunkach, czystszym powietrzu z mniejszą zawartością dwutlenku węgla CO2.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium