11 sty 2016 / Lux Magazyn /

Białe oświetlenie LED oszczędza energię i chroni środowisko

Najnowsza technika przynosi bardzo efektywne sposoby wytwarzania sztucznego światła białego, które pozwalają na odejście od dominującego dotychczas żółtego światła lamp sodowych. Jego źródłem stała się w ostatnich latach technika diod świecących LED (ang.: ligh emitting diod ) – elementów półprzewodnikowych generujących promieniowanie widzialne. W 2012 roku oświetlenie LED stanowiło już 18% instalacji oświetleniowych na świecie. Przewiduje się jego dynamiczny rozwój tak, że już w 2015 roku będzie to 45% instalacji. Białe światło LED jest stosowane nie tylko do oświetlania ulic, ale i całej przestrzeni miejskiej. Oświetlenie LED pozwala samorządom płacącym za oświetlenie miejskie na obniżenie kosztów energii elektrycznej nawet o 70% bez konieczności drastycznego i szkodliwego wyłączania instalacji oświetleniowych.

Podstawowe cechy oświetlenia LED to:

  • niskie zużycie energii elektrycznej,
  • wysoka trwałość,
  • doskonała jakość światła,
  • łatwość starowania.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Obecnie oświetlenie LED jest najwydajniejszym źródłem światła jakie może być zastosowane w oświetleniu miejskim, przynosząc nawet do 70% oszczędności energii elektrycznej. W połączeniu z nowoczesnym systemem sterowania oświetleniem oszczędności te mogą być zwiększone nawet do 85%. Dzięki temu miejskie oświetlenie LED nie tylko nie obciążą nadmiernie miejskich budżetów, ale także chroni środowisko.  Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej ogranicza emisję gazów cieplarnianych, szczególnie CO2, występującą podczas pracy elektrowni konwencjonalnych, a więc zmniejsza także zatrucie powietrza, którym wszyscy oddychamy i redukuje globalny efekt ocieplenia klimatu.

Białe oświetlenie LED oszczędza energię i chroni środowisko

Długa trwałość

Na wysoką opłacalność modernizacji oświetlenia przy wykorzystaniu techniki LED wpływa także długa trwałość dochodząca nawet do 20 lat prawie bezobsługowej eksploatacji, znacznie wyższa niż w przypadku jakichkolwiek tradycyjnych systemów z wysokoprężnymi lampami wyładowczymi, np. sodowymi. Tak duża niezawodność powoduje, że systemy oświetleniowe LED wymagają minimalnych czynności serwisowych.

Doskonała jakość światła

Białe światło diod LED charakteryzuje się doskonałymi właściwościami oddawania barw w całej oświetlanej przestrzeni. Oświetlenie LED dostępne jest na ogół w trzech odmianach różniących się odcieniem bieli. Jest on określany parametrem temperatury barwowej, jako barwa ciepła-biała, neutralna-biała i chłodna-biała. Równocześnie systemu optyczne opraw oświetleniowych LED mogą zagwarantować bardzo równomierny i jednorodny rozsył światła zapewniający dużą równomierność oświetlenia. W przypadku opraw do oświetlenia ulic równomiernie oświetlają one zarówno pasy ruchu samochodowego jak i chodniki dla pieszych biegnące wzdłuż ulic. Wysokiej jakości oświetlenie LED gwarantuje także eliminacje tzw. olśnienia, czyli występowania w polu widzenia kierowców nadmiernie jaskrawych części świecących opraw. Mówiąc językiem potocznym dobrze zrealizowane oświetlenie LED nie oślepia. Ważną zaletą wysokiej jakości oświetlenia  LED jest także możliwość takiej konstrukcji opraw, aby kierowały one światło dokładnie na oświetlane powierzchnie, zamiast tracić jego część świecąc niepotrzebnie w kierunku nieboskłonu.

Możliwość sterowania

Diody świecące LED są w istocie przyrządami półprzewodnikowymi. Dlatego instalacje oświetleniowe z oprawami w których zostały one zastosowane jako źródła światła mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium