LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
24 lis 2015 / Lux Magazyn /

Znaczenie światła dziennego w oświetleniu stanowisk pracy

Światło ma zasadniczy i bezpośredni wpływ na jakość widzenia na stanowiskach pracy, na to w jaki sposób rozpoznawane są kształty, szczegóły, barwy i właściwości powierzchni przedmiotów. Optymalizacja pracy wzrokowej wymaga, aby oświetlenie zapewniało wygodę widzenia, która ma miejsce w przypadku osiągnięcia co najmniej trzech warunków:

  • pełnej zdolności rozróżniania szczegółów,
  • sprawnego spostrzegania pozbawionego ryzyka dla pracownika,
  • spostrzegania pozbawionego odczucia przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie zapewniającego pewną przyjemność.

Oświetlenie stanowisk pracy

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem oświetlenia stanowisk pracy, w tym stanowisk w obiektach przemysłowych, byłoby zapewnienie światła naturalnego.  Ze względu na położenie geograficzne Polski oraz różne pory pracy w ciągu doby związane z jej zmianowością, na stanowiskach pracy niezbędne jest zapewnienie oświetlenia sztucznego. Jednak w ciągu dnia, gdy na zewnątrz dostępne jest światło naturalne, również na stanowiskach pracy we wnętrzach, główną składową oświetlenia powinno być światło dzienne, a oświetlenie sztuczne powinno stanowić jedynie jego uzupełnienie.

Norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, po raz pierwszy oficjalnie zwraca uwagę na korzyści, jakie przynosi wykorzystanie światła dziennego w projektowaniu stanowisk pracy , nie tylko ze względu na niewątpliwe oszczędności energetyczne, ale także na oddawanie barw i korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Świetliki dachowe i okna w obiektach przemysłowych są źródłem światła dziennego i dodatkowo zapewniają pracownikom kontakt wzrokowy ze środowiskiem zewnętrznym. Nie powinny jednak powodować dyskomfortu termicznego ani utraty prywatności. Dodatkowo światło dzienne wprowadzone do wnętrz roboczych z biegiem czasu zmienia swoje natężenie, kierunek i temperaturę barwową zapewniając zmieniający się w sposób naturalny wygląd pola pracy wzrokowej postrzegany jako korzystny dla pracujących tam osób.

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem zakładów przemysłowych korzystają z danych pochodzących z zamontowanych we wnętrzach czujników natężenia światła dziennego i w zależności od jego poziomu załączają uzupełniające oświetlenie sztuczne o natężeniu wymaganym do zapewnienia właściwych warunków widzenia. Jest to możliwe np. w przypadku sterowania fluorescencyjnymi źródłami światła – świetlówkami liniowymi w oprawach ze statecznikami elektronicznymi z funkcją DALI, ale największe możliwości pełnej automatyzacji sterowania zapewniają nowoczesne instalacje oświetleniowe wykorzystujące technologię półprzewodnikowych diod świecących LED.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.