6 sty 2016 / Lux Magazyn /

Zrównoważone oświetlenie przestrzeni miejskich

Dziś oświetlenie terenów miejskich jest dla wielu mieszkańców sprawą oczywistą. Jednak nie wszyscy wiedzą jaka była historia miejskiego oświetlenia. Pierwsze oświetlenie ulic podczas zimowych nocy zrealizowano w Londynie już w 1417 roku, za pomocą latarni ze świeczkami. Kolejnym krokiem było oświetlenie olejowe i gazowe. Jednak realny postęp przyniosło dopiero oświetlenie elektryczne, którego rola w kolejnych okresach powoli zmieniała się. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia ulice oświetlano głównie po to, by zapewnić bezpieczeństwo ruchu samochodowego. W latach osiemdziesiątych XX wieku celem oświetlenia ulicznego stało się także zapewnienie bezpieczeństwa i poczucia pewności wśród pieszych. Obecnie, oprócz typowego oświetlenia ulic, bardzo dużą wagę przywiązuje się także do oświetlania innych obszarów miejskich.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych ze względu na zły stan techniczny oświetlenia ulicznego w polskich miastach i gminach świeciła się co druga latarnia. Od tego czasu samorządy przeprowadziły masową modernizację oświetlenia ulicznego przy użyciu najbardziej dotąd ekonomicznych wysokoprężnych lamp sodowych. Obecnie Polska jest w większości oświetlona ich charakterystycznym żółtym światłem. Rozwój nowych technologii oświetleniowych, np. technologii LED, stwarza nowe możliwości jeszcze lepszego i taniego oświetlenia miejskiego. Do tej pory modernizacje polegały głównie na prostej wymianie oprawy oświetleniowej i źródła światła. Teraz oszczędności mogą być jeszcze większe bo ich źródłem stają się nie tylko energooszczędne lampy i oprawy oświetleniowe LED, ale także całe zintegrowane systemy sterowania oświetleniem.

Modernizacja oświetlenia miejskiego w Polsce wkracza w drugą fazę

Produkcja energii elektrycznej, zwłaszcza z paliw konwencjonalnych, jest poważnym źródłem emisji dwutlenku węgla CO2 do atmosfery ziemskiej. Dlatego jednym z ważnych i skutecznych środków ochrony środowiska jest racjonalna minimalizacja zużycia tej energii, np. w systemach oświetlenia ulicznego. Służy temu wiele globalnych oraz lokalnych inicjatyw i działań. W Polsce jednym z nich jest Program „SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, który jest częścią programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Inwestment Scheme). Jego krajowym operatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Celem programu SOWA jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia ulicznego. Całkowita realizacja programu została przewidziana na lata 2013 do 2015. Po okresie zgłaszania wniosków w ramach I edycji konkursu, który zakończył się w kwietniu 2013 r., w dniu 25 września 2013 r. Zarząd NFOŚiGW zatwierdził listę rankingową, na której znalazło się 38 przedsięwzięć wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania. W 2014 r. nastąpiła alokacja środków finansowych do beneficjentów programu, a ich wydatkowanie musi zakończyć się do 31 grudnia 2015 r.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium