17 lis 2015 / Lux Magazyn /

Racjonalizacja zużycia energii elektrycznej w przemyśle obniża koszty i chroni środowisko

Produkcji przemysłowej zgodnej ze światowymi standardami bezwzględnie powinno towarzyszyć dążenie do wykluczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Z kolei konkurencyjność na światowych rynkach wymaga obniżania kosztów produkcji. Jednym z ważnych sposobów dbania o środowisko i racjonalizacji kosztów produkcji staje się zatem obniżanie zapotrzebowania na energię elektryczną, w tym przeznaczoną na oświetlenie, przy równoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości światła, która w oczywisty sposób wiąże się z ergonomią pracy.

Dobre oświetlenie jest konieczne

Stare i wyeksploatowane oświetlenie istniejących obiektów przemysłowych jest w wielu przypadkach niewystarczające. Modernizacja oświetlenia wykonana na podstawie fachowego projektu pozwala uzyskać wysoki poziom natężenia oświetlenia zgodny z rygorystycznymi wymaganiami norm, zapewnić jego równomierność i zapobiec męczącemu zjawisku olśnienia. Właściwe oświetlenie zapewniające warunki dobrego widzenia przeciwdziała zmęczeniu pracowników, zwiększa wydajność i obniża liczbę popełnianych błędów. Podnosi także poziom bezpieczeństwa oraz komfort pracy.

Racjonalizacja zużycia energii elektrycznej w przemyśle obniża koszty i chroni środowisko

Dobre oświetlenie nie musi być drogie

Równocześnie zastosowanie nowoczesnych źródeł światła i opraw z elektronicznymi układami zasilania pozwala uzyskać wysoką efektywność energetyczną i zminimalizować koszty energii elektrycznej, wydłużyć trwałość instalacji oświetleniowej i zwiększyć bezpieczeństwo pracy np. przez zapobieganie efektowi stroboskopowemu na ruchomych częściach maszyn. Modernizacja oświetlenia daje też okazję do uzyskania kolejnych oszczędności. Funkcja DALI w statecznikach elektronicznych zamontowanych w oprawach świetlówkowych oświetlających wnętrza przemysłowe umożliwia automatyczne sterowanie intensywnością oświetlenia za pośrednictwem systemu komputerowego.

Racjonalizacja zużycia energii elektrycznej w przemyśle obniża koszty i chroni środowisko

Największe oszczędności dzięki technologii LED

Podobne możliwości zapewniają najnowocześniejsze oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię diod świecących LED. Dzięki danym dostarczonym do takiego systemu z odpowiednio umieszczonych czujników światła możliwa jest regulacja poziomu natężenia oświetlenia sztucznego uwzględniająca oświetlenie naturalne w porze dziennej pochodzące z okien i świetlików w dachach hal produkcyjnych. Pomieszczenia produkcyjne mogą być też podzielone na strefy zgodnie z czasowym harmonogramem pracy. W strefach wykorzystywanych jedynie doraźnie oświetlenie może być automatycznie wyłączane przez system dzięki współpracy z czujnikami obecności i ruchu. System taki pozwala na niezależne sterownie każdą z opraw. Możliwe jest także automatyczne sterowanie poziomem natężenia światła w poszczególnych strefach funkcjonalnych, w zależności od natężenia prowadzonych tam prac. System pozwala zdefiniować różnorodne sceny świetlne, które są następnie realizowane według sekwencji automatycznych lub możliwe są doraźne ręczne zmiany oświetlenia. Centralne programowanie i sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego, który dzięki graficznej wizualizacji poszczególnych stref w prosty i intuicyjny sposób pozwala zarządzać ich oświetleniem. Dodatkowo we wszystkich strefach mogą być zamontowane przyciski pozwalające na lokalne zarządzanie przez czasowe ograniczenie lub wyłączenie oświetlenia.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium