14 sty 2016 / Lux Magazyn /

Technika LED w oświetleniu przemysłowym

Dobre oświetlenie przemysłowe może być z powodzeniem realizowane przy zastosowaniu opraw oświetleniowych z tradycyjnymi źródłami światła, n.p. świetlówkami liniowymi lub wysokoprężnymi lampami wyładowczymi – metalohalogenkowymi. Jednak najwyższe standardy techniczne najlepiej zapewnia najnowsza generacja sprzętu oświetleniowego wykorzystującego technologię  półprzewodnikowych źródeł światła – diod świecących LED.

Dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej i wysokiej skuteczności świetlnej, diody LED pozwalają na obniżenie kosztów energii elektrycznej na cele oświetleniowe. Obniża to szczególnie koszty operacyjne w zakładach przemysłowych działających w pełnym cyklu 24 godzinnym. Z kolei długa żywotność diod LED znacznie ogranicza potrzebę konserwacji oświetlenia, a więc związany z tym czas i koszty. Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się również wieloma cechami funkcjonalnymi korzystnymi w zastosowaniach przemysłowych. Oprawy oświetleniowe LED są odporne na niskie temperatury, a więc doskonale nadają się do niezawodnej pracy w chłodniach i na terenach zewnętrznych w porze zimowej. Ich natychmiastowy start z pełnym strumieniem świetlnym jest cechą bardzo korzystną w przypadku zaników napięcia zasilającego. Jako półprzewodnikowe źródła światła, diody LED mogą być w łatwy sposób sterowane. Istnieje więc możliwość dogodnej regulacji natężenia ich strumienia świetlnego w pełnym zakresie. Diody LED nadają się też idealnie do współpracy z czujnikami poziomu światła naturalnego lub obecności osób w pomieszczeniu. Możliwości te mogą być wykorzystana do uzyskiwania dalszych, nawet bardzo dużych oszczędności, przez włączenie systemów oświetleniowych LED w systemy sterowania budynkami przemysłowymi.

Technika LED w oświetleniu przemysłowym

Oprawy przemysłowe z liniowymi źródłami światła LED

Technika LED wykorzystywana jest obecnie na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie w istniejących oprawach świetlówkowych liniowych źródeł światła (lamp) LED, często niewłaściwie nazywanych świetlówkami LED. Do wytwarzania promieniowania świetlnego wykorzystano w nich wiele elementarnych diod LED umieszczonych w obudowie o formie, kształcie i wymiarach tradycyjnej świetlówki. Są tu stosowane diody LED typu SMD, przystosowane do technologii montażu powierzchniowego. Zamiana świetlówek na liniowe lampy LED w istniejących oprawach, przy konieczności wykonania zmian w układzie elektrycznym oprawy, jest działaniem budzącą kontrowersje. Wymiana świetlówek na liniowe lampy LED i związane z tym modyfikacje w układzie elektrycznym oprawy są tak istotną zmianą w sposobie jej wykorzystania, że zdejmują z producenta oprawy odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej eksploatacji. W wielu przypadkach przy takiej modernizacji obniżenie zużywanej mocy jest niestety okupione zmniejszeniem strumienia świetlnego, a co za tym idzie, obniżeniem natężenia oświetlenia i pogorszeniem warunków widzenia. Pod względem bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie liniowych źródeł światła LED w wersji konstrukcyjnie przystosowanej do zamiany świetlówek bez konieczności wykonywania jakichkolwiek zmian w istniejących oprawach świetlówkowych. Jednak przy projektowaniu takiej modernizacji pod uwagę musi być brana możliwość występowania zjawiska olśnienia związana z wysoką luminancją liniowych źródeł światła LED, szczególnie w wersjach z kloszami przezroczystymi. Najlepszą alternatywą wydaje się modernizacja przez zastosowanie całkowicie nowych opraw o funkcji identycznej do świetlówkowych, jednak zaprojektowanych specjalnie, w których zastosowano diody LED zamontowane na panelach zintegrowanych na stałe z oprawą i przykrytych kloszami rozpraszającymi.

Technika LED w oświetleniu przemysłowym

Oprawy przemysłowe high-bay LED

Na rynku dostępna jest także coraz liczniejsza grupa opraw high-bay do oświetlania wysokich hal przemysłowych, zaprojektowanych specjalnie z wykorzystaniem techniki LED. Źródło światła stanowi w nich wiele diod tzw. typu Power LED zintegrowanych na stałe z oprawą. Na ogół diody wyposażone są w zewnętrzne, soczewkowe układy optyczne kształtujące rozsył światła. W zależności od rodzaju użytych soczewek oprawa zapewnia różny rozsył wiązki świetlnej – symetryczny o szerokim lub wąskim kącie, albo niesymetryczny. Użycie różnych soczewek w jednej oprawie daje szerokie możliwości, nawet indywidualnego, kształtowania rozsyłu światła.

Istnieje też wiele prostszych konstrukcji opraw high-bay, w których jako źródło światła wykorzystano wielodiodowy moduł LED, a do ukształtowania rozsyłu światła zastosowano klosz – odbłyśnik analogiczny jak w oprawach do lamp metalohalogenkowych.


Fragment artykułu pochodzi z czasopisma oświetleniowego Lux Magazyn. Zamów prenumeratę.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.