5 lip 2016 / Lux Magazyn /

Systemy sterowania oświetleniem w biurach

Współczesne oświetlenie nowoczesnych biur powinno z jednej strony zapewniać najwyższy komfort pracy wzrokowej, kreatywnie oddziaływać na pracowników, stymulując ich i poprawiając im samopoczucie, a jednocześnie być wizualnie atrakcyjne i stanowić wizytówkę firmy. Z drugiej strony systemy oświetlenia powinny wspierać ideę zielonych biur – obiektów, które przez racjonalną gospodarkę energią, do niezbędnego minimum ograniczają swój wpływ na środowisko naturalne. Obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystywaną na cele oświetlenia przyczynia się wtedy do ograniczenia zużycia paliw używanych do jej produkcji i emisji do atmosfery dwutlenku węgla powstającego przy ich spalaniu. Istotną pomoc w tym zakresie mogą stanowić systemy efektywnego sterowania oświetleniem.

Systemy zaawansowanego sterowania oświetleniem w pomieszczeniach biurowych rozwinęły się wraz z wprowadzeniem do użycia opraw oświetleniowych ze świetlówkami liniowymi typu T5 współpracującymi ze statecznikami elektronicznymi, jednak sposób wytwarzania światła w lampach fluorescencyjnych narzuca pewne ograniczenia kontroli, np. w zakresie przyciemniania. Dopiero technologia oświetlenia LED rozwinięta w ubiegłym dziesięcioleciu otworzyła nowe, przełomowe możliwości sterowania oświetleniem. Technologia LED sprawiła, że urządzenia oświetleniowe z analogowych stały przyrządami działającymi na platformie cyfrowej. Jako urządzenia półprzewodnikowe dają się w pełni sterować przy pomocy odpowiednich układów elektronicznych.

Systemy sterowania oświetleniem w biurach

Technologia diod świecących pozwoliła budować oprawy oświetleniowe, które mogą być zdalnie załączane, wyłączane i przyciemniane w pełnym zakresie wartości strumienia świetlnego. W przypadku odpowiedniej konstrukcji opraw możliwa jest regulacja temperatury barwowej emitowanego światła białego lub całkowita zmiana barwy w przypadku światła kolorowego. Tworzenie funkcjonalnych systemów sterowania światłem wspierane jest  także dzięki możliwości współpracy opraw oświetlenia LED z różnymi czujnikami, urządzeniami, układami oraz instalacjami technicznymi. Odpowiednie układy łączności bezprzewodowej pozwoliły też wyeliminować potrzebę kablowej sieci sterowania. Umożliwiło to stworzenie nowatorskich systemów sterowania światłem w obiektach biurowych nawet za pośrednictwem Internetu.

Nowoczesne systemy do sterowania oświetleniem wykorzystują dane zbierane z czujników obecności i ruchu oraz czujników wartości natężenia naturalnego światła dziennego docierającego do wnętrz, instalowanych poza lub wewnątrz opraw oświetleniowych. Sterowanie pozwala na ręczne, ale także automatyczne, programowalne zapewnienie właściwego oświetlenie tylko w tych pomieszczeniach, a nawet wydzielonych strefach pomieszczeń, w których przebywają pracownicy. Co więcej poziom oświetlenia sztucznego jest dobierany z uwzględnieniem ilości światła naturalnego docierającego aktualnie do wnętrza. Tak więc w porze dziennej nie będzie to pełne oświetlenie pomieszczenia, a jedynie jego niezbędne doświetlenie. Każdy z pracowników może mieć też w pewnym zakresie osobistą kontrolę nad oświetleniem swojego stanowiska pracy, nawet w biurze o przestrzeni otwartej, np. za pomocą prywatnego smartfona. Przez połączenie urządzeń oświetleniowych LED z czujnikami, elektronicznymi  systemami  kontroli i sterowania, systemami informatycznymi budynków lub siecią internetową i odpowiednimi aplikacjami, użytkownicy uzyskują niewiarygodne możliwości dostosowania oświetlenia do swoich potrzeb, a zarządcy osiągają równocześnie korzyści biznesowe polegające m.in. na oszczędnościach energii elektrycznej i jej kosztów w wysokości do 80 proc. w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium