15 paź 2016 / Lux Magazyn /

Światło w przestrzeni biura

Praca umysłowa wykonywana w pomieszczeniach biurowych jest jednym z powszechnych zajęć mieszkańców współczesnych miast. W biurach wielkich korporacji, instytucji finansowych, rządowych, firm handlowych i przemysłowych, a coraz częściej także w małych biurach domowych, pracują tysiące ludzi, nierzadko od świtu do późnej nocy, za dnia i po zmroku.

Kierując się sprawdzoną zasadą mówiącą, że „zadowolony pracownik pracuje lepiej” deweloperzy i zarządcy budynków, a przede wszystkim sami pracodawcy, coraz częściej dążą do stworzenia w pomieszczeniach biurowych możliwie komfortowych warunków pracy. Na jakość środowiska pracy biurowej składa się wynik współdziałania różnych czynników – aranżacji i akustyki wnętrz, rodzaju mebli, działania systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, automatyki budynku. Jednym z najważniejszych elementów tworzących środowisko pracy w nowoczesnych biurach jest także oświetlenie. Na tym jednak nie kończy się jego rola.

Światło w przestrzeni biura

Dzięki nowoczesnym technologiom, oświetlenie zachowując najwyższą jakość we wszystkich przestrzeniach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów biurowych, może ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko przez niskie zużycie energii elektrycznej zmniejszające globalne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to wszakże zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla powstającego przy produkcji elektryczności.

Takie cele można osiągnąć dzięki zastosowaniu trwałych i energooszczędnych opraw oświetleniowych, w tym opartych na najnowocześniejszej technologii diod świecących LED, współpracujących z systemem sterowania oświetleniem, który pozwala dostosowywać oświetlenie do funkcji i aktualnego stopnia wykorzystania poszczególnych pomieszczeń, a także do intensywności światła naturalnego wpadającego z zewnątrz.

Nowoczesne systemy oświetlania biur składają się z wielu różnorodnych podzespołów – opraw oświetleniowych, źródeł światła, systemów zasilania i sterowania . U podstaw wyboru środków technicznych zawsze powinien być jednak świadomie zamierzony efekt oświetleniowy polegający na zagwarantowaniu maksymalnego komfortu widzenia, odpowiedniego do rodzaju aktywności prowadzonej w przestrzeni biura oraz wykreowaniu elastycznego i przyjemnego środowiska świetlnego spełniającego różnorodne potrzeby.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium