17 sty 2016 / Redakcja LEDNEWS.PL /

Oszczędne oświetlenie ulic w Bydgoszczy. Miasto inwestuje w nowoczesne rozwiązania

W Bydgoszczy energia elektryczna nie będzie już marnotrawiona. Miasto wymieniło 7300 lamp sodowych na LED-owe, a posunięcie to dało aż 65% mniej zużycia energii elektrycznej. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu lampy mogą być również zdalnie sterowane.

Latarnie, które należały do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zostały wymienione na nowoczesne, LED-owe. Do oświetlenia ulic zastosowano system wrocławskiej firmy Apanet Green System, a modernizacji dokonała spółka Energa Oświetlenie Spot.

Nowoczesny system oświetleniowy, jaki został zainstalowany w Bydgoszczy, pozwala nie tylko zmniejszyć wydatki na oświetlenie o ok. 65%, ale można go również sterować zdalnie. Oświetlenie może być dostosowywane do warunków atmosferycznych, a także pod kątem natężenia ruchu drogowego. Poprawności działania lamp nie trzeba sprawdzać, bo nad wszystkim czuwa system, który w razie potrzeby wykryje nieprawidłowości w działaniu oświetlenia. To ogranicza też liczbę personelu, który do tej pory musiał pracować przy kontrolowaniu i serwisowaniu lamp. Podobny system został zastosowany między innymi w Paryżu we Francji i powala on na okrojenie kosztów serwisowania o 30%.

Mimo iż na 12 tysięcy latarni, których właścicielem jest ZDMiKP zmodernizowano 7.3 tys. to i tak oszczędności będą ogromne. System kosztował 20 mln złotych, ale 45% zostało sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu Sowa. Projekt ten pozwalał miastom na modernizacje swojego systemu oświetleniowego, w tym na zainstalowanie układów redukcji mocy czy też stabilizacji napięcia.

Inwestycje takie jak ta pokazują, że co prawda wydatek na modernizacje jest dość duży, ale w perspektywie czasu pozwala on bardzo mocno odciążyć budżet miasta. Skorzysta na tym nie tylko Bydgoska kasa, ale i sami mieszkańcy, bo LED-owe oświetlenie to więcej światła i bezpieczniejsze ulice. System natomiast posłuży latami i oszczędności, jakie wynikają z jego zastosowania, pozwolą na sfinansowanie innych, nowoczesnych projektów.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.