17 sty 2016 / Redakcja LEDNEWS.PL /

Oszczędne oświetlenie ulic w Bydgoszczy. Miasto inwestuje w nowoczesne rozwiązania

W Bydgoszczy energia elektryczna nie będzie już marnotrawiona. Miasto wymieniło 7300 lamp sodowych na LED-owe, a posunięcie to dało aż 65% mniej zużycia energii elektrycznej. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu lampy mogą być również zdalnie sterowane.

Latarnie, które należały do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zostały wymienione na nowoczesne, LED-owe. Do oświetlenia ulic zastosowano system wrocławskiej firmy Apanet Green System, a modernizacji dokonała spółka Energa Oświetlenie Spot.

Nowoczesny system oświetleniowy, jaki został zainstalowany w Bydgoszczy, pozwala nie tylko zmniejszyć wydatki na oświetlenie o ok. 65%, ale można go również sterować zdalnie. Oświetlenie może być dostosowywane do warunków atmosferycznych, a także pod kątem natężenia ruchu drogowego. Poprawności działania lamp nie trzeba sprawdzać, bo nad wszystkim czuwa system, który w razie potrzeby wykryje nieprawidłowości w działaniu oświetlenia. To ogranicza też liczbę personelu, który do tej pory musiał pracować przy kontrolowaniu i serwisowaniu lamp. Podobny system został zastosowany między innymi w Paryżu we Francji i powala on na okrojenie kosztów serwisowania o 30%.

Mimo iż na 12 tysięcy latarni, których właścicielem jest ZDMiKP zmodernizowano 7.3 tys. to i tak oszczędności będą ogromne. System kosztował 20 mln złotych, ale 45% zostało sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu Sowa. Projekt ten pozwalał miastom na modernizacje swojego systemu oświetleniowego, w tym na zainstalowanie układów redukcji mocy czy też stabilizacji napięcia.

Inwestycje takie jak ta pokazują, że co prawda wydatek na modernizacje jest dość duży, ale w perspektywie czasu pozwala on bardzo mocno odciążyć budżet miasta. Skorzysta na tym nie tylko Bydgoska kasa, ale i sami mieszkańcy, bo LED-owe oświetlenie to więcej światła i bezpieczniejsze ulice. System natomiast posłuży latami i oszczędności, jakie wynikają z jego zastosowania, pozwolą na sfinansowanie innych, nowoczesnych projektów.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium