14 paź 2015 / /

Usługi Li-Fi z wykorzystaniem światła – Internet przedmiotów

Li-Fi jest dwukierunkową i w pełni sieciową komunikacją bezprzewodową o dużej prędkości, która wykorzystuje do działania światło. Li-Fi jest podzbiorem optycznej komunikacji bezprzewodowej (OKB), który może być uzupełnieniem dla komunikacji radiowej Wi-FI lub sieci komórkowej. Komunikacja ta jest bezprzewodowa i korzysta ze światła widzialnego lub spektrum podczerwieni oraz bliskiego nadfioletu (zamiast fal o częstotliwości radiowej). Li-Fi jest częścią optycznej technologii komunikacji bezprzewodowej, która przenosi jednak znacznie więcej informacji. Została ona zaproponowana jako rozwiązanie dla ograniczeń przepustowości radiowej.

Usługi Li-Fi z wykorzystaniem światła

Ta technologia optycznej komunikacji bezprzewodowej (OKB) opiera się na świetle z diod emitujących światło (LED), które jest środkiem zapewniającym sieciową, mobilną komunikację o wysokiej prędkości w podobny sposób jak Wi-Fi. Li-Fi może prowadzić do Internetu przedmiotów, która to koncepcja odnosi się do wszystkich elektronicznych urządzeń połączonych z Internetem. Diody LED wykorzystywane są w elektronice jako punkty dostępu do Internetu. Prognozuje się, że rynek ten może być wart ponad 6 miliardów dolarów rocznie do 2018 roku.
 

Cechy Li-Fi obejmują korzyści w kwestiach przepustowości, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa bezprzewodowego systemu transmisji z wieloma zaletami, których nie oferuje system Wi-Fi. Jednakże, z natury rzeczy Li-Fi zajmuje pozycję technologii komplementarnej w stosunku do Wi-Fi.

Usługi Li-Fi z wykorzystaniem światła

 

Niskie koszty: wymaga mniej elementów aniżeli technologia radiowa.

Niskie zużycie energii: oświetlenie LED jest już sprawne, a transmisja danych wymaga znikomego dodatkowego zasilania.

Przepustowość: spektrum światła widzialnego jest 10,000 większe niż spektrum fal radiowych, nielicencjonowane i darmowe.

Gęstość danych: Li-Fi może poszczycić się około 1000 razy większą gęstością danych niż Wi-Fi.

Wysoka prędkość: bardzo wysoką prędkość transmisji danych można osiągnąć poprzez niską interferencję, odpowiednią szerokość pasm i wysoką intensywność wyjścia optycznego.

Dostępność: w miejscach, w których wymagana jest transmisja danych istnieje zwykle infrastruktura oświetleniowa.

Bezpieczeństwo: transmisja światła eliminuje konieczność korzystania z częstotliwości radiowych, które mogą być niebezpieczne.

Porównanie Li-Fi oraz Wi-Fi

Parametr

Li-Fi

Wi-Fi

Prędkość

Wysoka

Wysoka

Zasięg

Niska

Średnia

Gęstość danych

Wysoka

Niska

Bezpieczeństwo

Wysoka

Średnia

Niezawodność

Średnia

Średnia

Postęp do zasilania

Wysoka

Niska

Moc nadawania / odbioru

Wysoka

Średnia

Łączność

Wysoka

Wysoka

Zakłócenia

Wysoka

Niska

Dojrzałość rynku

Niska

Wysoka

Usługi Li-Fi z wykorzystaniem światła

JAK TO DZIAŁA?

Komunikacja za pomocą światła widzialnego działa poprzez włączanie i wyłączanie źródła światła w czasie nanosekund, przez co zabieg ten jest zauważalny dla ludzkiego oka. Fale świetlne nie mogą przenikać przez ściany, przez co ich zasięg jest o wiele mniejszy. Z drugiej strony zapewniają one większe zabezpieczenie przed włamaniami w stosunku do Wi-Fi.

Lampa LED z technologią przetwarzania sygnału przenosi dane osadzone w swojej wiązce z dużą prędkością do fotodetektora. Następnie, klucz szyfrujący przekształca drobne zmiany w amplitudzie w sygnał elektryczny, który jest przekształcany z powrotem w strumień danych i przenoszony na komputer lub urządzenie mobilne.

Komunikacja z wykorzystaniem częstotliwości radiowej wymaga obwodów radiowych, anten i złożonych odbiorników, podczas gdy system Li-Fi jest znacznie prostszy i opiera się na metodach bezpośredniej modulacji podobnych do tych wykorzystywanych w tanich urządzeniach jak jednostki zdalnego sterowania. Moc podczerwieni ograniczona jest ze względu na bezpieczeństwo oczu, natomiast żarówki LED charakteryzują się wysokimi intensywnościami i mogą osiągać bardzo duże prędkości transmisji danych.

Zastosowanie Li-Fi

Olbrzymi wzrost w wykorzystywaniu diod LED w celach oświetleniowych w ostatnich latach stwarza duże możliwości stosowania technologii Li-Fi w transmisji danych. Do najczęstszych zastosowań Li-Fi można obecnie zaliczyć:

Hotspoty LIFI: wszelkie oświetlenie prywatne lub publiczne w tym lampy uliczne mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia hotspotów Li-Fi, a te same połączenia i infrastruktura czujników może być stosowana do monitorowania i sterowania oświetleniem i danymi.

Środowiska niebezpieczne: Li-Fi jest bezpieczną alternatywą dla zakłócenia elektromagnetycznego pochodzącego z komunikacji radiowej w środowiskach takich jak kopalnie i zakłady petrochemiczne.

Szpitale i obiekty służby zdrowia: Li-Fi nie emituje zakłóceń elektromagnetycznych, a więc nie koliduje z narzędziami medycznymi oraz ze skanerami rezonansu magnetycznego.

Unikanie komunikacji radiowej: niektórzy ludzie twierdzą, że są nadwrażliwi na częstotliwość radiową i szukają dla niej alternatywy. Li-Fi jest dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium