5 maj 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE BIURA OPEN-SPACE

Ze względu na specyfikę naszej strefy klimatycznej, charakteryzującej się długą i ciemną jesienią oraz zimą, przez większą część roku musimy pracować przy świetle lamp. Nic więc dziwnego, że tak wielu pracowników biur narzeka na jakość oświetlenia i wynikające z tego problemy ze zdrowiem.

OŚWIETLENIE BIURA OPEN-SPACE

Na niekorzystne działanie sztucznego oświetlenia skarżą się zwłaszcza pracownicy biur typu open space, w których wydzielone za pomocą niższych ścian czy dźwiękoszczelnych ekranów enklawy, skutecznie blokują dopływ naturalnego światła. W projektowaniu takiego biura ważne jest więc nie tylko zapewnienie pracownikom poczucia prywatności, ale również zagwarantowanie mu odpowiednich warunków pracy, w tym przede wszystkim odpowiednich warunków oświetleniowych. Inteligentne systemy kontroli światła pomagają spełnić wymagania związane z właściwym oświetleniem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb każdego pracownika, a tym samym generować znaczne oszczędności kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Zróżnicowane natężenie oświetlenia z pewnością przyczyni się do stworzenia przyjemnej atmosfery pracy, dzięki czemu wzrośnie motywacja pracowników. Podstawowym wymogiem jest również wyeliminowanie efektu olśnienia, spowodowanego występowaniem wysokiej wartości luminancji lub nierównomiernym jej rozkładem w polu widzenia, a także efektu tętnienia światła. Problemy te powinny zostać rozwiązane jeszcze na etapie projektowania oświetlenia.

Dobre światło dla lepszego środowiska pracy

Naukowcy twierdzą, że ponad 80% pracowników pracujących w biurach typu open-space jest zadowolonych ze swojej pracy. Pracownicy chcą jasnych przestrzeni oraz dobrego oświetlenia, zatem open-space jest dla nich dobrym rozwiazaniem. Ale satysfakcję można osiągnąć tylko w przypadku odpowiedniej architektury, standardu oraz kiedy pomieszczenia będą odpowiednio dostosowane do potrzeb pracowników. Główne kryteria obejmują m.in. przestronne, atrakcyjne pomieszczenia o przyjemnej atmosferze, ergonomiczne meble, kolorystykę stymulującą do pracy a przede wszystkim wysoką jakość oświetlenia. Pracownicy oceniają to ostatnie kryterium jako najważniejsze w kryterium idealnego miejsca pracy.

OŚWIETLENIE BIURA OPEN-SPACE

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Problemy z oświetleniem mogą wystąpić w każdym typie środowiska biurowego, ale najbardziej powszechne i zarazem dotkliwe wydają się być dla użytkowników komputerów. W przeszłości biura wymagały wysokiego poziomu oświetlenia, ponieważ podstawowym medium informacji były papier, pióro, maszyna do pisania itp. Dziś biura polegają przede wszystkim na komputerach, z którymi praca nie wymaga aż tak wysokiego poziomu oświetlenia, ponieważ światło może odbijać się na ekranie komputera utrudniając pracę.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium