3 sie 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE BASENU

Oprawy typu Bollard lub oprawy kolumnowe w pobliżu basenu zapewniają dostateczną ilość światła potrzebną do orientacji w terenie. Basen nie musi być oświetlany bardzo jasnym światłem; w jego przypadku wystarczającym oświetleniem będzie już od pięciu do dziesięciu luksów. Wejścia do basenu oznacza się zazwyczaj przy pomocy oprawy typu Bollard lub opraw orientacyjnych montowanych po ich bokach.

Basen jest częścią ogrodu przez co również i oświetlenie basenu stanowi część oświetlenia ścieżki. Tak więc instalacje to powinny zostać połączone razem tak by było możliwe ich jednoczesne wyłączanie. Jednakże, w przypadku, gdy basen znajduje się w odległym miejscu ogrodu wydaje się rozsądnym zainstalowanie osobnych włączników do opraw oświetleniowych.

OŚWIETLENIE BASENU

Oświetlenie dna basenu

Oświetlenie dna oświetla dno basenu ? dla tych którzy znajdują się z boku basenu jak i dla osób w nim pływających. Oświetlenie to powinno zostać zainstalowane niezależnie od oświetlenia znajdującego się dookoła basenu. Oświetlenie dna basenu jest niezbędne nawet w przypadku bardzo małych basenów w przypadku których oświetlenie peryferyjne nie jest wymagane. W przypadku basenów prywatnych zaleca się stosowanie oświetlenia o mocy 500 lumenów/m2.

Im ciemniejsze otoczenie tym większy efekt wizualny oświetlenia dna basenu ? ale w przypadku, gdy otoczenie basenu nie jest oświetlane, mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. ?namiotu świetlnego? składającego się z kontrastów promieni światła o niskiej jasności. I przeciwnie, w przypadku, gdy nie zamontowano oświetlenia dna basenu, powierzchnia wody pełni rolę lustra odbijając światło kierowane na nie z góry i staje się potencjalnym źródłem odblasków.

Jedynym typem opraw oświetleniowych zdatnych do oświetlania dna basenu są specjalne oprawy basenowe, które są wpuszczane lub montowane do powierzchni ścian basenu. Pracują one przy ekstra niskim napięciu i wymagają transformatora założonego powyżej nich w suchym miejscu. Ich instalacja i montaż zawsze powinny być wykonywane przez profesjonalistę.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium