4 wrz 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE SALONU

Prócz funkcji praktycznej, oświetlenie wpływa także na atmosferę wewnątrz pomieszczenia. Aby stworzyć przytulną domową atmosferę należy pamiętać, iż oświetlenie w danym pomieszczeniu nie zawsze powinno być jednolite, tzn. nie wszystkie oprawy w pokoju włączane są zawsze o takim samym czasie, a także warto pamiętać, że oświetlenie może być przyciemniane. Oświetlenie akcentujące, np. zdjęć lub witryn, zapewnia wizualne odprężenie.

Oprawy punktowe montowane na systemach kablowych, szynach lub szynoprzewodach mogą być ustawiane w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem; w przeciwieństwie do opraw stałych, są one rozwiązaniem bardzo elastycznym pozwalającym na dowolne zmienianie lokalizacji zdjęć lub rzeźb i łatwe ich oświetlanie w nowej lokalizacji. W przypadku chęci oświetlenia zdjęć lub obrazów dostępne jest specjalnie zaprojektowane w tym celu oświetlenie.

Oświetlenie witryn i szafek także może stanowić delikatny akcent świetlny w naszym pokoju. Poszczególne części pomieszczenia mogą być oświetlane przy pomocy montowanych do sufitu opraw punktowych lub opraw, które są bądź to wpuszczane w mebel lub montowane na zaciskach. Jednakże, należy zawsze pamiętać, że oprawy wpuszczane przeznaczone do montażu w materiale drzewnym powinny posiadać oznaczenia VDE, ENEC lub GS a także M. W przypadku opraw punktowych lub opraw zaciskowych pamiętajmy jednak, że przy ich montażu zachowana musi minimalna dopuszczalna odległość od oświetlanej powierzchni.

OŚWIETLENIE SALONU

Ściana lub nieumeblowana część ściany - bez znaczenia czy jest ona goła czy pokryta dekoracjami - stanowi element przyciągający wzrok w momencie, gdy jest ona skąpana w świetle ustawionych w szeregu lamp typu Downlight. Z dala od okien, oświetlenie akcentujące stanowić mogą także oprawy wykorzystywane do oświetlania roślin.

Harmonijna atmosfera tworzona jest w szczególności dzięki interakcją zachodzącym między oświetleniem bezpośrednim i niebezpośrednim. Światło niebezpośrednie odbijane w pokoju przez ściany i sufit jest bardzo przyjemne dla oka. Doskonale do tego zadania nadawać się będą oprawy sufitowe typu Floodlight (jak i typu Uplight). Jako standardowe oprawy mogą być one używane indywidualnie, natomiast jako oprawy ścienne powinny być one wykorzystywane w zestawie.

Obecnie dostępny jest szeroki wachlarz opraw zaprojektowanych do rzucania większości światła w górę w celu oświetlania niebezpośredniego i pozostałej reszty światła w dół jako światła bezpośredniego. Innym praktycznym rozwiązaniem jest dwu zadaniowa standardowa oprawa, w której szeroki strumień światła padający na sufit zapewnia w większości niebezpośrednie oświetlenie służące oświetleniu ogólnemu, zaś druga oprawa poniżej owego strumienia zapewnia bezpośrednie oświetlenie do czytania na wysokości siedzącej osoby.

Ważna uwaga! Samo oświetlenie niebezpośrednie może nieodpowiednio modelować wnętrze i tworzyć monotonną atmosferę. W przypadku zadań wymagających wytężonej pracy oczu, takich jak czytanie, pisanie czy prace ręczne, lepszym rozwiązaniem zawsze będzie oświetlenie bezpośrednie.

Oświetlenie ogólne

Podczas projektowania tego typu oświetlenia kluczową kwestią będzie odpowiedź na pytanie ile światła potrzebujemy w danym miejscu i w jakim celu. Oświetlenie ogólne może być dostarczane poprzez oprawy montowane do powierzchni sufitu, oprawy punktowe lub inne oprawy montowane na systemach kablowych, szynowych i szynoprzewodach, ale również przez kilka opraw ściennych. Oprawy standardowe, stołowe i stołowe skrajne są w stanie dostarczać światło zadaniowe przy sofie i fotelu, telewizorze oraz wieży HI-FI, biurku i stoliku. Alternatywnie, oświetlenie zadaniowe dostarczane być może przez małe podwieszane oprawy lub pojedynczą oprawę podwieszaną znajdującą się nad stolikiem kawowym. Osobna oprawa podwieszana konieczna jest w przypadku stołu jadalnego, który znajdować się może salonie lub pokoju jadalnym.

Dominującym elementem salonu jest zazwyczaj zestaw wypoczynkowy. W jego przypadku, wszystkie oprawy oświetleniowe (których powinno być dwie, a najlepiej trzy) powinny posiadać ściemniacz tak, aby poziom oświetlenia mógł być dopasowywany do nastroju panującego w danej chwili. W przypadku, gdy oprawy ścienne, standardowe lub stołowe wykorzystywane są do czytania, powinny być one wyposażone w obrotowe i nastawne uchwyty mocujące oraz reflektory z możliwością zmiany ustawienia, które pozwalają na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Oświetlenie przeznaczone do oglądania telewizji

W przypadku oglądania telewizji, wszystkie oprawy powinny być ustawione w taki sposób, aby na ekran telewizora nie były rzucane irytujące odbicia. Typ opraw oraz rodzaj iluminacji zależeć będzie tutaj od rodzaju czynności oraz zadania wizualnego jakie wykonujemy. Im mniejsze szczegóły, tym lepsze oświetlenie będzie wymagane. Niezbędne jest także wzięcie pod uwagę wieku ludzi wykonujących zadania wizualne. Sześćdziesięciolatek wymaga dwukrotnie silniejszego oświetlenia niż dwudziestolatek wykonujący tą samą czynność.

W przypadku spędzania znacznych ilości czasu na czytaniu, niezbędne będzie zastosowanie zrównoważonego i dobrze dostosowanego oświetlenia. Aby uniknąć szybkiego zmęczenia oczu, rzucane światło nie może być ani monotonnie jasne ani też zbyt ciemne.

Podstawowymi wymaganiami jeśli idzie o wykonywanie zadań wizualnych jest zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia ? biorąc pod uwagę zarówno iluminację pionową jak i poziomą ? oraz unikanie rzucanie irytujących odblasków. Im wyższy poziom oświetlenia tym łatwiejsze wykonywanie zadań wizualnych.

Zbytni kontrast pomiędzy światłem do czytania, a światłem w pomieszczeniu (oświetlenie przestrzenne) powoduje szybsze zmęczenie oczu. Jest zatem niezmiernie ważne, aby zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia podstawowego.

Nastawne, obrotowe oprawy ze ściemniaczem bez problemu spełnią wymagania stawiane przed oświetleniem do czytania. Lampy przeznaczone do czytania powinny posiadać szeroką wiązkę, np. 380-600 stopniowe lampy halogenowo-wolframowe.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium