LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
7 cze 2015 / lenews /

OŚWIETLENIE ROŚLIN

Wymagania oświetleniowe dla roślin.

Rośliny znacznie się różnią jeśli idzie o wymagania w zakresie ich oświetlania. Przykładowo jukka krótkolistna potrzebuje więcej światła niż kauczukowiec. Podstawowymi czynnikami określającymi wymagania danej rośliny w zakresie oświetlenia są jego miejsce pochodzenia oraz ustawienie. Jeśli roślina pochodzi z krajów o klimacie tropikalnym, potrzebować będzie ona więcej światła niż roślina, która rośnie w zacienionym środowisku. Jeśli z kolei roślina została umieszczona głębiej w pomieszczeniu to niezbędne będzie zapewnienie jej, prócz światła dziennego, dodatkowego oświetlenia.

OŚWIETLENIE ROŚLIN

Oświetlenie może być dostosowywane do wymagań poprzez użycie lamp o różnej mocy w wattach, korzystanie z różnej ilości lamp i/lub różnej odległości pomiędzy roślinami a źródłem światła (im większa odległość tym słabsze naświetlenie). Światło powinno być dostarczane roślinom przez 12-16 godzin na dobę, w związku z czym zastosowanie wyłącznika czasowego może być dobrym pomysłem.

Poniższa tabela zawiera wskazówki na temat oświetlenia roślin w temperaturze pokojowej wynoszącej 200C. Wyższe temperatury wymagają zastosowania proporcjonalnie silniejszego oświetlenia. Przykładowo, gdzie światło o mocy 2,000lux jest wystarczające przy temperaturze 200C, przy temperaturze 250C zapotrzebowanie na światło wzrasta do 2,800lux.

Oświetlenie poszczególnych roślin

W przypadku pojedynczej rośliny, wystarczającym będzie oświetlenie jej przy pomocy jednej oprawy dla 50 lub 80 watowej wysokociśnieniowej lampy rtęciowej, z kolei oświetlenie grupy roślin wymagać będzie użycia kilku opraw tego typu. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia z roślinami nie wymagającymi dużej ilości światła, alternatywą będą oprawy dla lamp energooszczędnych lub 20 watowych kompaktowych lamp fluorescencyjnych. Prawidłową barwą światła w tym wypadku będzie ciepła biel.

W przypadku oświetlenia akcentującego w biurach, gdzie poziom oświetlenia jest już wysoki, dobrym wyborem będą oprawy pod wysokociśnieniowe lampy rtęciowe. Innymi ich typowymi zastosowaniami będą recepcje, hotele, oranżerie oraz pomieszczenia domowe.

Oświetlenie doniczek

W przypadku wąskich i długich doniczek oraz donic okiennych, korzystnym wyborem będą oprawy pod trzypasmowe lampy fluorescencyjne. Mogą być one także zaaranżowane w ciągi, np. w recepcjach i innych pomieszczeniach, gdzie przyjmowani są goście oraz w oranżeriach. W przypadku, gdy niepożądaną opcją będą specjalne lampy fluorescencyjne rzucające światło o czerwonawej barwie, zalecane alternatywy obejmować będą trzypasmowe lampy fluorescencyjne rzucające światło o ciepłym białym kolorze (830). Jeśli wykorzystywanych jest kilka opraw istnieje możliwość ich pomieszczania w proporcji 50 na 50 z lampami dającymi białe światło dzienne (860).

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.