7 cze 2015 / lenews /

OŚWIETLENIE ROŚLIN

Wymagania oświetleniowe dla roślin.

Rośliny znacznie się różnią jeśli idzie o wymagania w zakresie ich oświetlania. Przykładowo jukka krótkolistna potrzebuje więcej światła niż kauczukowiec. Podstawowymi czynnikami określającymi wymagania danej rośliny w zakresie oświetlenia są jego miejsce pochodzenia oraz ustawienie. Jeśli roślina pochodzi z krajów o klimacie tropikalnym, potrzebować będzie ona więcej światła niż roślina, która rośnie w zacienionym środowisku. Jeśli z kolei roślina została umieszczona głębiej w pomieszczeniu to niezbędne będzie zapewnienie jej, prócz światła dziennego, dodatkowego oświetlenia.

OŚWIETLENIE ROŚLIN

Oświetlenie może być dostosowywane do wymagań poprzez użycie lamp o różnej mocy w wattach, korzystanie z różnej ilości lamp i/lub różnej odległości pomiędzy roślinami a źródłem światła (im większa odległość tym słabsze naświetlenie). Światło powinno być dostarczane roślinom przez 12-16 godzin na dobę, w związku z czym zastosowanie wyłącznika czasowego może być dobrym pomysłem.

Poniższa tabela zawiera wskazówki na temat oświetlenia roślin w temperaturze pokojowej wynoszącej 200C. Wyższe temperatury wymagają zastosowania proporcjonalnie silniejszego oświetlenia. Przykładowo, gdzie światło o mocy 2,000lux jest wystarczające przy temperaturze 200C, przy temperaturze 250C zapotrzebowanie na światło wzrasta do 2,800lux.

Oświetlenie poszczególnych roślin

W przypadku pojedynczej rośliny, wystarczającym będzie oświetlenie jej przy pomocy jednej oprawy dla 50 lub 80 watowej wysokociśnieniowej lampy rtęciowej, z kolei oświetlenie grupy roślin wymagać będzie użycia kilku opraw tego typu. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia z roślinami nie wymagającymi dużej ilości światła, alternatywą będą oprawy dla lamp energooszczędnych lub 20 watowych kompaktowych lamp fluorescencyjnych. Prawidłową barwą światła w tym wypadku będzie ciepła biel.

W przypadku oświetlenia akcentującego w biurach, gdzie poziom oświetlenia jest już wysoki, dobrym wyborem będą oprawy pod wysokociśnieniowe lampy rtęciowe. Innymi ich typowymi zastosowaniami będą recepcje, hotele, oranżerie oraz pomieszczenia domowe.

Oświetlenie doniczek

W przypadku wąskich i długich doniczek oraz donic okiennych, korzystnym wyborem będą oprawy pod trzypasmowe lampy fluorescencyjne. Mogą być one także zaaranżowane w ciągi, np. w recepcjach i innych pomieszczeniach, gdzie przyjmowani są goście oraz w oranżeriach. W przypadku, gdy niepożądaną opcją będą specjalne lampy fluorescencyjne rzucające światło o czerwonawej barwie, zalecane alternatywy obejmować będą trzypasmowe lampy fluorescencyjne rzucające światło o ciepłym białym kolorze (830). Jeśli wykorzystywanych jest kilka opraw istnieje możliwość ich pomieszczania w proporcji 50 na 50 z lampami dającymi białe światło dzienne (860).

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium