5 sie 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE KORYTARZA

Odpowiednie oświetlenie ogólne wpływa na poprawę orientacji oraz sprawia, iż przedpokój staje się bezpiecznym "ciągiem komunikacyjnym". W tym przypadku oświetlenie zapewniane może być przez kilka pojedynczych opraw wpuszczanych lub montowanych do powierzchni sufitu jak i przez oprawy i oprawy punktowe montowane na systemach kablowych i szynowych bądź też szynoprzewodach. W przypadku dużych przedpokoi niezbędne jest także zastosowanie oświetlenia uzupełniającego, przynajmniej w przypadku luster i wieszaków. Akcenty oświetleniowe zapewniane przez galeryjki, itd. ożywią atmosferę w pomieszczeniu.

Piękne ciepłe białe światło rzucane przez 230V lub niskonapięciowe lampy halogenowo-wolframowe stanowi tutaj popularny wybór. Prócz lamp do użytku ogólnego, alternatywą mogą być energooszczędne lampy lub kompaktowe lampy fluorescencyjne.

OŚWIETLENIE KORYTARZA

Oświetlenie mebli w przedpokoju

Jednolite oświetlenie wieszaka lub kredensu oszczędzi nam czasu spędzonego na poszukiwaniu kurtki lub płaszcza. Oświetlenie wieszaka zazwyczaj stanowi element oświetlenia ogólnego zapewnianego przez oprawy montowane do powierzchni sufitu, oprawy wpuszczane lub oprawy punktowe o szerokim koncie padania światła, które montowane są na systemach kablowych, szynowych oraz szynoprzewodach. W przypadku małych wieszaków alternatywnym rozwiązaniem będą oprawy ścienne montowane po lewej i prawej stronie powyżej wysokości barku.

Oprawy oświetleniowe, które zostały wbudowane w wieszak za zwyczaj nie dostarczają wystarczającej ilości światła, ale mogą one stanowić atrakcyjny element urozmaicający oświetlenie ogólne. W przypadku, gdy oprawy są wpuszczane lub montowane do drewnianych powierzchni należy pamiętać, iż muszą one posiadać odpowiednie oznaczenia bezpieczeństwa jak VDE, ENEC lub GS, ale także oznaczenie "M" zabezpieczające je przed ogniem.

Oświetlenie lustra

Czynności wykonywane przed lustrem wymagają od nas użycia delikatnego oświetlenia z niskim olśnieniem. Oprawy ścienne montowane po każdej stronie lustra i posiadające osłonkę zapobiegającą rzucaniu światła w kierunku osoby przeglądającej się w lustrze będą stanowić tutaj najbardziej odpowiednią opcję. Osoba przeglądająca się w lustrze - ale nie samo lustro - powinna być oświetlana zarówno z prawej jak i z lewej strony poprzez światło uzupełniające padające na nią z góry.

W przypadku, gdy niemożliwym jest zastosowanie opraw ściennych, alternatywę stanowić będzie lustro z wbudowanymi oprawami. Jeśli zdecydujemy się na oprawy sufitowe montowane do powierzchni, oprawy sufitowe wpuszczane lub oprawy punktowe, niezbędne będzie ich poprawne ustawienie, np. ustawienie takiego kąta by światło kierowane było na ścianę znajdującą się po lewej i prawej stronie lustra.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium