10 cze 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE DOMU

Oświetlenie przednich drzwi

W przypadku wejść niezakrytych dachem podstawowy wybór będą stanowić oprawy ścienne. Są one montowane na wysokości około trzech czwartych wysokości drzwi. Alternatywnymi rozwiązaniami są oprawy montowane pod dachem lub oprawy kolumnowe o wysokości do dwóch metrów ustawione bezpośrednio obok wejścia. Oprawy te muszą być specjalnie przeznaczone do użytku zewnętrznego; minimalną klasą ochrony będzie tutaj IP 43.

Jako, że oświetlenie drzwi przednich zazwyczaj wykorzystywane jest przez długie okresy czasu, zalecanymi rozwiązaniami będą tutaj lampy fluorescencyjne oraz statecznik elektroniczny (EB). W przypadku oświetlenia pracującego przez całą noc rozsądnym wyborem będzie zainstalowanie oświetlenia z kontrolerem fotoelektrycznym. W przypadku, gdy preferowaną opcją będzie detektor ruchu zaleca się wybór lamp, które świecą pełną mocą zaraz po ich włączeniu, np. lamp żarowe lub lampy halogenowo-wolframowe. W przypadku, gdy oświetlanie aktywowane jest jedynie poprzez włącznik kontaktowy należy pamiętać, iż włączniki powinny zostać zainstalowane zarówno wewnątrz jak i zewnątrz drzwi.

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE DOMU

Oświetlenie numeru domu

Podświetlone numery domu w nocy są szczególnie pomocne jako punkt orientacyjny. W nagłych wypadkach pomagają one policji lub służbom medycznym w szybkiej lokalizacji właściwego adresu, zaś w innych okolicznościach służą taksówkarzom lub gościom domu. Niektóre miasta i miasteczka w Niemczech, takie jak chociażby Hamburg, wymagają od swoich mieszkańców posiadania podświetlenia numerów domu. Numer taki musi pozostawać podświetlony przez całą noc.

Podstawowe zasady gwarantujące dobrą widoczność numeru domu pozostają takie same podczas dnia jak i nocy. Numer musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości, a jego widok nie może być przesłonięty z żadnej strony. Rozmiar cyfr jest szczególnie ważny w trakcie nocy. Aby zagwarantować ich czytelność z odległości 20 metrów, oświetlane od tyłu numery (górne zdjęcie) muszą być wysokie na przynajmniej 10 centymetrów, zaś w przypadku numerów iluminowanych (zdjęcie dolne) muszą być one nieznacznie większe.

Oświetlenie podjazdów

Podjazd prowadzący do garażu lub wiaty garażowej to w rzeczywistości druga droga prowadząca do domu. Więc jak w przypadku nawet najkrótszych ścieżek tak i tutaj niezbędne jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia. Przednie światła pojazdu z całą pewnością nie zapewniają wystarczającego oświetlenia w związku z czym, by ułatwić manewrowanie niezbędne jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia.

W tym wypadku preferowanymi źródłami światła są oprawy typu Bollard oraz oprawy kolumnowe. W przypadku, gdy pojazd jest regularnie parkowany na dojeździe do wiaty lub garażu, będzie on blokował światło rzucane prze którąkolwiek z opraw zamontowanych zbyt nisko. By temu przeciwdziałać, wysokość montażowa opraw kolumnowych powinna wynosić przynajmniej dwa metry. W przypadku bardzo wąskich lub długich podjazdów, w celu zapewnienia oświetlenia orientacyjnego można rozważyć zamontowanie oświetlenia wpuszczanego w podłoże. Oprawy ścienne montowane obok drzwi garażowych zapewniają światło potrzebne podczas otwierania i zamykania drzwi.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium