13 lis 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE ŁAZIENKI

Oświetlenie ogólne
Wpuszczane lub montowane do powierzchni sufitu oprawy oświetleniowe sprawdzają się szczególnie dobrze jako oświetlenie ogólne łazienek. Zgodnie z normą DIN EN 12464-1, oświetlenie łazienki powinno mieć moc przynajmniej 200 luksów (wartość znamionowa). Prócz tego, wymagania różnią się ze względu na projekt i dekorację wnętrza. W przypadku pomieszczenia wyłożonego ciemnymi płytkami odbijane jest od nich mniej światła niż ma to miejsce w przypadku płytek o jasnym kolorze tak więc niezbędne jest stosowanie bądź to większej ilości opraw oświetleniowych lub lamp o większej mocy. Oprawy oświetleniowa nadające się do użytku w łazienkach oznaczone są symbolem VDE / ENEC lub GS.

W przypadku małych łazienek, oświetlenie lustra może podwoić siłę oświetlenie ogólnego przez co dodatkowe oprawy oświetleniowe w suficie stają się zbędne. Dwie oprawy oświetleniowe - jedna po prawej i druga po lewej stronie lustra - to wymóg minimalny.

OŚWIETLENIE ŁAZIENKI

Oświetlenie miejsc wilgotnych

Łazienki to miejsca gdzie elektryczności towarzyszy wilgoć tak więc niezbędne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie określonych reguł bezpieczeństwa. Oświetlenie łazienki musi odpowiadać normom wyszczególnionym w dyrektywie DIN VDE 0100 Cześć 701. Zasadniczo oprawy umieszczone w pobliżu prysznica lub wanny powinny być odporne na działanie mgiełki wodnej (JP X4) lub strumieni wody (JP X5) jak i działać jedynie w warunkach bardzo niskiego napięcia do 12V. W przypadku oświetlenia prysznica lub światła przeznaczonego do czytania w wannie zaleca się stosowanie opraw typu downlight o szerokiej wiązce światła.

Ważna uwaga! W momencie kupowania opraw do łazienki, upewnij się czy posiadają one odpowiednie oznaczenia bezpieczeństwa - VDE/ENEC lub GS.

Oświetlenie lustra

Oświetleniu lustra należy poświęcić szczególną uwagę. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż perfekcyjny makijaż wymaga od nas nie tylko wprawnej ręki, ale także dobrej jakości lustra i odpowiedniego oświetlenia. Oprawy oświetleniowe zainstalowane po prawej i lewej stronie lustra gwarantują jednolite oświetlenie bez cieni i odblasków. Dodatkowe oprawy zamocowane powyżej lustra zapewniają jednolite oświetlenie lustr o dużej powierzchni. Jednakże, niezbędne jest zagwarantowanie, aby światło rzucane z dwóch lub więcej opraw ściennych nie było zbytnio jasne i nie powodowało przez to oślepiania osoby patrzącej w lustro.

Aby zapewnić jednolite padanie światła potrzebnego podczas golenia lub nakładania makijażu, zaleca się stosowanie obudowy ze szkła opalowego. Wybór lampy ma decydujący wpływ na współczynnik oddawania barwy. Zalecane rozwiązania obejmują tutaj lampy żarowe, lampy energooszczędne, lampy halogenowo-wolframowe i lampy fluorescencyjne dające światło o ciepłej białej barwie.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium