20 lis 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE POKOJU DZIECKA

W przypadku oświetlenia ogólnego pokoju dziecięcego zaleca się użycie przynajmniej jednej oprawy sufitowej. W przypadku większych pomieszczeń lepszymi rozwiązaniami będą systemy kablowe, szynowe lub szynoprzewodowe. Oprawy oświetleniowe i oprawy punktowe stosowane w tych instalacjach powinny być wyposażone w lampy o szerokim kącie padania wiązki światłą ponieważ tylko takie oświetlenie zapewni jednolitą iluminację pomieszczenia. Oświetlenie powinno mieć moc od 300 do 500 luksów.

Owo oświetlenie ogólne zapewnia lepsze warunki świetlne - pozwalając zaniepokojonym rodzicom na natychmiastowe sprawdzenie czy ich pociecha płacze, a w późniejszym okresie służyć samym dzieciom podczas zabaw i odrabiania zadania domowego. Z biegiem lat można dodawać kolejne oprawy świetlne tak, aby oświetlenie było w stanie nadążać zamieniającymi się potrzebami dorastającego dziecka: w jego skład wchodziłoby choćby oświetlenie zadaniowe stołu do przewijania, stołu i biurka, a także łóżka jako, że za dnia wielozadaniowy pokój dziecięcy w nocy zmienia się także w sypialnię.

OŚWIETLENIE POKOJU DZIECKA

Oświetlanie stołu do przewijania dziecka i stołu do zabaw

Za zwyczaj plecy rodziców przewijających dziecko obrócone są w kierunku światła sufitowego przez co ich cień pada w miejscu gdzie leży dziecko. Tak więc w takim wypadku niezbędne jest uzupełnienie światła ogólnego światłem zadaniowym nawet jeśli dziecko jest jeszcze noworodkiem. W przypadku stołu do przewijania zalecanymi rozwiązaniami będą oprawy ścienne lub - gdzie nie jest możliwy montaż naścienny - oprawy zaciskowe posiadające nastawną rączkę. Ze względu na fakt, iż noworodki są niezwykle czułe na światło, nie zaleca się stosowania oświetlenia niebezpośredniego. Warunek ten spełniają oprawy ścienne w przypadku, których światło oddawane jest w kierunku górnym lub oprawy zaciskowe ustawione ustawione do góry.

W momencie, gdy dzieci zaczynają raczkować niebezpieczeństwa wydają się czaić na nie z wszystkich stron; mali ciekawscy nie pominą żadnej okazji do zbadania napotkanej na swej drodze rzeczy. Tak więc nie może być mowy o ustawieniu opraw oświetleniowych w ich zasięgu. W grę nie wchodzą tutaj nawet światła dekoracyjne w obudowach przypominających postacie z kreskówek. Mogą one wykorzystywać lampy o niskiej mocy znamionowej jednak w dalszym ciągu przechodzić będzie przez nie prąd o napięciu 230 woltów. Co więcej, dzieci muszą szybko pojąć, że lampy generują ciepło; w szczególności chodzi tutaj o lampy żarowe, lampy halogenowo-wolframowe i lampy halogenowo-wolframowe o niskim napięciu.

W przypadku stolików dziecięcych, dobry wybór będą stanowić oprawy podwieszane lub oprawy biurkowe. Małe lampy podwieszane przy pomocy kabla lub pręta powinny być używane z ostrożnością: budzą one zbytnią ciekawość najmłodszych.

Odrabianie zadania domowego to ciężki kawałek chleba - ale czynność ta staje się prostsza, gdy czytaniu czy pisaniu towarzyszy dobre oświetlenie. Odpowiednim rozwiązaniem w tym wypadku będzie oprawa biurkowa z możliwością łatwej zmiany ustawienia. Powinna ona rzucać jasne jednolite światło na całą powierzchnię biurka. Jeśli światło rzucane jest z lewej strony w przypadku osób praworęcznych i z prawej strony w przypadku osób leworęcznych, pisząca ręka nie rzuca cieni.

OŚWIETLENIE POKOJU DZIECKA

W przypadku korzystania z komputera oświetlenie tego miejsca staje się bardziej złożoną sprawą. Światło odbijane w ekranie i na klawiaturze rozprasza uwagę, ale możemy mu zapobiec odpowiednio ustawiając względem siebie monitor i oprawy. W trakcie korzystania z komputera w żadnym wypadku nie powinniśmy wyłączać wszystkich opraw naraz jako, że patrzenie na przemian w jasny monitor i ciemne otoczenia nadwyręża nasz wzrok.

Rodzice zdający sobie sprawę, że ich dziecko ma bzika na punkcie komputera mogą na wczesnym etapie preferować oprawy zaprojektowane do użytku biurowego VDU. Obejmują one wiele modeli, które normalnie nie będą stosowane w innej przestrzeni domowej. Kompaktowe lub trójpasmowe lampy fluorescencyjne stosowane w owych oprawach powinny dać światło o ciepłej jasnej barwie.

W przypadku, gdy preferuje się oświetlenie niebezpośrednie, dobrym wyborem będą oprawy podwieszane takie jak te wykorzystywane w profesjonalnych miejscach roboczych VDU. W przypadku domowego biurka wraz z komputerem dobrym wyborem będą też oprawy typu uplight. Komfortowe uniwersalne oświetlenie pomieszczenia uzyskuje się najłatwiej w przypadku, gdy każda oprawa oświetleniowa jest włączana osobno i posiada ściemniacz.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium