20 lis 2015 / lednews /

ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE A EKOLOGIA

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), do roku 2030 światowa emisja dwutlenku węgla może wzrosnąć nawet o 45%, co spowoduje średni wzrost temperatury na świecie nawet o 6°C. Tak znaczny efekt cieplarniany może przyczynić się do topnienia lodowców, podniesienia poziomu mórz, wymierania gatunków oraz intensyfikacji anomalii pogodowych, takich jak upały, gradobicia, huragany lub trąby powietrzne, dlatego też na mocy protokołu z Kioto kraje, które zdecydowały się na jego ratyfikację, zobowiązały się do redukcji własnych emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE A EKOLOGIA

Szacuje się, że 14% europejskiego zużycia energii elektrycznej, a tym samym emisji dwutlenku węgla, jest wynikiem stosowania przez człowieka oświetlenia. W ciągu najbliższych kilku lat w europejskich gospodarstwach domowych, biurach i na ulicach konieczna będzie wymiana około 8 miliardów energochłonnych żarówek i zastąpienie ich bardziej energooszczędnymi produktami, z których najbardziej obiecująco zapowiadają się źródła światła wyprodukowane w technologiach LED i OLED. Walory energooszczędne oświetlenia półprzewodnikowego, dostrzegła również Unia Europejska, wprowadzając obowiązek wymiany wszystkich tradycyjnych źródeł światła do 2015. Ma to spowodować redukcję zużycia energii wykorzystywanej do oświetlenia gospodarstw domowych o 63 tys. GWh, 60% zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (23 mln ton rocznie) oraz oszczędności w wysokości 7 mln euro.

Upowszechnienie oświetlenia LED jest poza wszelką dyskusją. Dzięki niemu mamy więcej pieniędzy w kieszeni, nasza planeta jest czystsza. Zwracamy się o pomysły dotyczące tego, jak przyspieszyć powszechne wprowadzenie tej technologii oraz stworzyć jak najwięcej miejsc pracy i uzyskać jak największe oszczędności dla Europy z tytułu powszechnego korzystania z oświetlenia LED - wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium