8 lis 2015 / lednews /

ŚWIETLÓWKA

Lampa fluorescencyjna (świetlówka) to lampa elektryczna mająca najczęściej kształt rury, pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełniona parami rtęci i argonem, w której źródłem świecenia jest promieniowanie widzialne emitowane przez warstwę luminoforu pokrywającego wewnętrzną powierzchnię rury.

Działanie świetlówki opiera się na wykorzystaniu wyładowania elektrycznego w parach rtęci o bardzo małym ciśnieniu (0,6 - 1,0 Pa). Między elektrodami, do których przyłożone jest napięcie, płynie prąd elektryczny. Poruszające się ładunki elektryczne zderzają się z atomami rtęci silnie je wzbudzając. Pobudzone atomy rtęci są źródłem promieniowania. To promieniowanie pierwotne prawie w całości leży w zakresie ultrafioletu (>380nm) - jest więc niewidzialne. Luminofor, którym pokryta jest wewnętrzna powierzchnia rury świetlówki przetwarza promieniowanie UV na promieniowanie widzialne.

ŚWIETLÓWKA

W zależności od składu chemicznego luminoforu można uzyskać różna barwę światła świetlówki:

- dzienną,
- białą,
- ciapłobiałą itd.

UKŁAD ZASILANIA

Mimo, że do części świetlówek krótkich wystarcza zwykłe napięcie sieciowe, to do włączenia lamp rurowych potrzeba specjalnego układu zapłonowego, który poda impuls jonizujący gaz. Układ taki składa się z lampy (katod), dławika, zapłonnika i ewentualnie kondensatora. Są 2 rodzaje układów stabilizacyjno-zapłonowych - magnetyczne i elektroniczne.

 

Po podłączeniu napięcia przez układ płynie prąd o niskim natężeniu, ograniczany przez duży opór zapłonnika. Pod wpływem jarzącego się gazu dochodzi do nagrzania blaszki bimetalu. Blaszka pod wpływem ciepła zaczyna się wyginać, dochodzi do zwarcia styku. Wywołuje to przepływ prądu ograniczonego jedynie przez rezystancję katod wykonanych z drutu oporowego i dławik. Katody rozgrzewają się. W tym czasie płytka bimetalu stygnie, a wracając do położenia pierwotnego rozwiera styk. W chwili rozwarcia następuje gwałtowna zmiana prądu przepływającego przez dławik - wytwarza to siłę elektromotoryczną samoindukcji, która wraz z napięciem sieci wywołuje wysokie napięcie między katodami. Powinno dojść do wyładowania w gazie. Jeśli tak się stanie, to dzięki dławikowi napięcie obniża się do poziomu napięcia w sieci. Jest ono wystarczające do podtrzymania wyładowania lampy ale za małe do nagrzania blaszki bimetalu. Jeśli natomiast do zapłonu nie dojdzie za pierwszym razem, cała procedura powtarza się aż do skutku. Kondensator zmniejsza iskrzenie na styku, ograniczając jego zużycie i zakłócenia elektromagnetyczne.

ŚWIETLÓWKA

WŁAŚCIWOŚCI ŚWIETLÓWKI

ZALETY

  • Wysoka skuteczność świetlna (55 - 104 lm/W)
  • Wysoka trwałość (8 000h ale może dochodzić nawet do 15 000h)
  • Dobre wskaźniki oddawania barw (nawet do 95)
  • Szeroki zakres temperatur barwowych (2 300 - 6 800 K)

WADY

  • Zależność strumienia świetlnego od temperatury otoczenia
  • Konieczny statecznik i zapłonnik
  • Znaczne tętnienie światła
Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium