24 lis 2015 / lednews /

JAK POWSTAJĄ WRAŻENIA BARWNE?

Sprawę widzenia barwnego wyjaśnia opracowane w XIX w. przez Younga i Helmholtza trójchromatyczna teoria widzenia barw, zgodnie z którą w widzeniu barwnym współpracują trzy rodzaje czopków, z których każdy zawiera inny barwnik

  • wrażliwy na światło niebieskie ok. 440nm
  • wrażliwy na światło zielone ok. 530nm
  • wrażliwy na światło czerwone ok. 567nm

Kombinacja pobudzeń różnych czopków daje pełne wrażenia odbierania barw.

JAK POWSTAJĄ WRAŻENIA BARWNE

Poszczególne typy czopków zawierają odpowiednie związki fotochemiczne, które w wyniku zadziałania bodźców świetlnych o odpowiedniej długości fali (a co za tym idzie barwy), ulegają rozkładowi i wywołują one odpowiednie wrażenia wzrokowe. Odebrane bodźce przekształcane są w impulsy nerwowe, które poprzez nerw wzrokowy trafiają do ośrodków w korze mózgowej, gdzie następuje interpretacja i powstanie odpowiednich wrażeń barwnych. Dlatego za postrzeganie barw nie jest odpowiedzialne samo oko, ale także i mózg człowieka, a proces widzenia barw jest procesem psychofizycznym. 

Oko ludzkie reaguje na dlugości fal z przedzialu od 380nm (fiolet) do 780nm (czerwień) i jest w stanie rozróżnić przy dobrym oświetleniu ok. 100 tys. odcieni kolorów. Nie jest jednak jednakowo wrażliwe na wszystkie barwy. Dla oka adaptowanego na "jasność" - największa wrażliwość przypada na falę o długości 555nm. Dla oka adaptowanego na ciemność maksimum krzywej jest przesunięte w stronę fal krótkich i odpowiada dlugości 510nm. Dlatego przy słabym swietle zmniejsza się wrażliwość na promieniowanie długofalowe. O zmroku przedmioty czerwone wydają się czarne.

Ślepota barw (daltonizm) - wada polegająca na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów i barw. Nazwa pochodzi od Johna Daltona, który po raz pierwszy opisał to schorzenie na swoim przykładzie. Daltonizm polega najczęściej na zaburzeniu w widzeniu czerwonej i zielonej barwy. Choroba ta jest wrodzona albo nabyta. Cierpią na nią głównie mężczyźni. Czasami występuje ślepota tylko na jeden kolor najczęściej czerwony albo tylko zielony. Większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy z posiadanego defektu, dlatego że widzenie pozostałych barw oraz odpowiedniej ostrości jest u nich prawidłowe.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium