10 lis 2015 / lednews /

CZYM JEST ŚWIATŁO?

Światło to promieniowanie elektromagnetyczne rejestrowane przez siatkówkę ludzkiego oka. Zakres promieniowania elektromagnetycznego jest dużo szerszy niż ten, który jesteśmy w stanie widzieć. Promieniowanie widzialne obejmuje zakres fale elektromagnetycznych od 380 do 780nm. Światło rozchodzi się w próżni i ośrodkach przezroczystych takich jak szkło czy woda. Jest pochłaniane lub odbijane od ośrodków takich jak metal lub drewno. Jego prędkość w próżni wynosi około c=3*108m/s, w innych ośrodkach przezroczystych jest zawsze mniejsza. Ilość energii niesionej przez światło jest odbierana przez oko jako natężenie światła, a częstotliwość promieniowania jako barwa. Światło o jednej długości fali nazywamy monochromatycznym, a jeśli jest ono mieszaniną fali o wielu długościach  (jak np. światło słoneczne) - polichromatycznym.

W widmie światła widzialnego można wydzielić przedziały długości fal, które oko ludzkie odbiera jako wrażenie różnych barw:

CZYM JEST ŚWIATŁO

Zakres poniżej 380 nm to ultrafiolet, powyżej 780 nm to podczerwień. Powyższe granice kolorów są dosyć umowne i różnie są podawane w różnych źródłach.

Cały zakres promieniowania elektromagnetycznego wygląda tak:

CZYM JEST ŚWIATŁO

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium