20 lis 2015 / lednews /

OŚWIETLENIE A BEZPIECZEŃSTWO I WYDAJNOŚĆ

W branży przemysłowej najważniejsza funkcja oświetlenia sprowadza się do właściwego oświetlenia stanowiska pracy. Odpowiednienatężenie światła poprawia koncentrację pracowników, redukuje ilość popełnianych przez nich błędów, co przekłada się na bezpieczeństwo pracy, a tym samym na jej jakość oraz wydajność. Bezwypadkowość i komfort pracy nie pozostają również bez wpływu na motywację pracownika. Wybór odpowiedniego systemu oświetleniowego staje się zatem jedną z najważniejszych decyzji, z jaką musi zmierzyć się właściciel przedsiębiorstwa.

Oświetlenie jako czynnik produktywności

Ponad 80 procent wszystkich informacji, które docierają do ludzkiego mózgu poprzez oczy. Tak więc słabe warunki widzenia w sposób oczywisty stanowią przeszkodę dla pracy. Wpływają negatywnie na nasze dobre samopoczucie, zmniejszają produktywność i prowadzą do błędów i wypadków. Pracownik, który dobrze widzi i czuje się komfortowo w pomieszczeniu, czuje się bardziej zmotywowany, bardziej skupiony i efektywny. Jakość pracy wzrasta, a liczba popełnianych błędów wymiernie spada. Zmniejszone jest również ryzyko wypadków.

Więcej światła dla starszych ludzi

Podczas starzenia, człowiek potrzebuje coraz więcej światła. Sześćdziesięcioletni pracownik potrzebuje go dwa razy więcej niż jego dwudziestoletni kolega, aby uzyskać to samo poczucie jasności. Jednakże, potrzeba większej ilości światła zaczyna się rozwijać w znacznie młodszym wieku ? około 35 roku życia.

Więcej światła dla nocnej zmiany

1000 lx jest aktualnie postrzegane jako wymagane natężenie oświetlenia dla nocnej zmiany. Ten zalecany poziom jest wynikiem licznych badań: pracownicy nocnej zmiany, którzy pracują w otoczeniu jasnego światła pozostawali zaskakująco bardziej uważni podczas całej zmiany w porównaniu do normalnego otoczenia, gdzie oświetlenie wynosiło 500lx. Pomiary ilości melatoniny pokazały, że ich zegar biologiczny został z powodzeniem przestawiony.

Inwestycja w oświetlenie ma sens ekonomiczny. Okres zwrotu inwestycji w nowoczesną instalację oświetleniową jest stosunkowo krótki. Jest to częściowo spowodowane faktem, że jest bardziej efektywne oświetlenie zużywa mniej energii. Jednak dobre oświetlenie wpływa również na inne czynniki ekonomiczne.

FAKTY

1. Zwiększa wydajność poprzez zwiększenie motywacji pracowników i wzmocnienie zaangażowania.

2. Obniża koszty poprzez redukcję błędów, wypadków i absencji.

3. Poprawia jakość i zmniejsza ilości odpadów 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium