2 lut 2015 / Trilux Polska /

Skok efektywności energetycznej oświetlenia o 60%

trilux knapp ag

Knapp AG to światowy potentat w zakresie automatyzacji hal oraz systemów zarządzania magazynami i przepływem towarów. Zatrudniająca 2 700 pracowników firma o rocznych dochodach przekraczających 450 milionów euro, obsługuje przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe wielu branż. Jako kluczowe elementy swojej strategii, Knapp AG wskazuje optymalizację procesów biznesowych oraz poszukiwanie idei i rozwiązań, pozwalających wyznaczać nowe standardy w działalności jej klientów.

Pozostając w zgodzie z tak sformułowanymi zasadami i założeniami polityki zrównoważonego rozwoju, firma zdecydowała o zastąpieniu świetlówek T8 liniowymi oprawami LED. Efekty uzyskane w modernizowanej hali były satysfakcjonujące i rozwiązanie to zastosowano w kolejnym, nowopowstałym budynku.

Stan wyjściowy i założenia

- Obiektem, którego system oświetleniowy unowocześniono, była mieszcząca się w austriackim Hart hala o powierzchni około 3 300 m2 i wysokości 4,5 metra. Dotychczas funkcjonowały w niej oprawy świetlówkowe w technologii T8 – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Oczekiwania klienta obejmowały wyeliminowanie cieni, uzyskanie wysokiej skuteczności świetlnej w całym budynku oraz zastąpienie źródeł światła bardziej wydajnymi i ekologicznymi rozwiązaniami – dodaje ekspert.

Nowo wybudowana hala produkcyjna stanowiła jeszcze ciekawsze wyzwanie. Obiekt charakteryzował się długim na 100 i szerokim na 30 metrów skośnym dachem. Różnica wysokości między przeciwległymi ścianami wynosiła 3 metry. I w tym przypadku projektanci mieli za zadanie zaproponować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać jednorodne warunki oświetleniowe, gwarantujące swobodne przemieszczanie się po obiekcie.

Zastosowane rozwiązanie

- W obydwu obiektach zastosowano rozwiązanie oświetleniowe z tej samej rodziny – relacjonuje Krzysztof Rajecki. – Odpowiedzią na wymagania postawione w przypadku modernizowanej hali okazała się liniowa oprawa E-Line LED, pozwalająca zredukować występujące w budynku zaciemnione obszary, dzięki optymalizacji kierunku padania wiązki. W obiekcie z pochyłym sufitem wykorzystano zawieszany ciąg świetlny E-Line LED z układami optycznymi z wąsko-szerokim rozsyłem światła. Skośnie zorientowany względem sufitu system gwarantuje jednakowe warunki oświetleniowe w całym budynku, pozwalając jednocześnie na całkowite wyeliminowanie zjawiska olśnienia – wyjaśnia projektant oświetlenia TRILUX Polska. Zastosowane oprawy charakteryzuje strumień świetlny na poziomie 5 500 lm i temperatura barwowa 4 000 K.

Uzyskane efekty

Zastosowanie neutralnie białego światła spotkało się z pozytywnym przyjęciem osób zatrudnionych w zakładzie. Przebywający tam na co dzień pracownicy zauważyli, że zastosowane oprawy nie powodują olśnień, a co za tym idzie poprawiły komfort wykonywanej pracy. Użyte rozwiązanie przyniosło również zauważalne korzyści ekonomiczne. Dzięki łatwemu montażowi zastosowanych opraw i możliwości wykorzystania do ich osadzenia infrastruktury pozostałej po świetlówkach T8, koszty instalacji okazały się stosunkowo niewielkie. Skuteczność świetlna zastosowanych opraw sięga 119 lm/W. W porównaniu z rozwiązaniami starszej generacji, gwarantuje to oszczędności na poziomie 50-60 procent. W efekcie, czas zwrotu z inwestycji jest wyjątkowo krótki.

trilux knapp ag

trilux knapp ag

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium